Vítejte na stránkách věnovaných chovu klapavky obecné

POSLEDNÍ AKTUALIZACE STRÁNEK: 19. 01. 2023

Klapavka obecná je VODNÍ (přesněji BAHENNÍ či BRODIVÁ), převážně masožravá želva, vhodná do domácích hobby chovů zejména díky malému vzrůstu a poměrnou nenáročností chovu. Chov se uskutečňuje v akvateráriích (akvária s nízkým sloupcem vody a malou částí souše.)

 

O účelu těchto stránek prosím čtěte hned v první záložce vpravo.

V dalších kapitolách najdete obecné informace o druhu Sternotherus odoratus (klapavka obecná, nebo "pižmová") - něco o historii a zařazení druhu, něco o znacích, biologii, anatomii a smyslech. Pak se můžete seznámit s mými chovanci a mezi mláďaty si třeba vybrat to svoje...

A v následujícím obsáhlém oddílu "O chovu" se dočtete jak se o něj postarat - jak ho ubytovat, krmit, jak bylo mládě odchováno (a jak můžete později třeba odchovat jeho mláďata) a co se dá s takovou želvou ještě dělat.

Jako podkapitolu kapitoly "O odchovu" najdete příběh mého prvního mláděte - zde se můžete dočíst o mých začátcích s odchovem a vzít si z toho hlavní poznatek - že i amatér může dojít úspěchu v této oblasti :-)

Nakonec si můžete přečíst něco o zdravotní problematice klapavek a jim podobných želv, nakouknout do historie mého chovu, nebo se probrouzdat galerií.

Děkuji všem návštěvníkům a přeji příjemné počtení a pokoukání.

Eliška


Novinky

další tři se "pečou"

04.03.2014 14:38

Teď už je v inkubárotu 6 vajíček. Pravděpodobně jsou taky Sindičky, ale potvrdí to až další kladení. Teď jsou samice odděleny.

—————

První letošní mláďata jsou na cestě

16.02.2014 17:59

1.2.2014 jsem objevila bezchybně zahrabanou snůšku v nádrži páru Sinďa-Robie. Vajíčka byla úplně žlutá - nebylo jisté, zda jsou oplozená. Dnes jsem vajíčka zkontrolovala a prosvítila. Mají krásný středový pruh a uvnitř kapiláry. Tepou v nich tři živůtky, které by měly spatřit světlo světa během dubna až začátkem května. A budou se jmenovat od "R"! :-)

—————

Členění karet želv v "PŘEDSTAVENÍ" dokončeno

31.01.2014 13:40

Tak hotovo - karty mláďat jsou seřazeny v nadsložkách - Základní skupina (ti, co mám doma stále) a Mláďata z roku 2010 - 2013. Takhle by to mělo být přehlednější - nebudete muset sjíždět kolečkem na myši až do hlubin, abyste se podívali na nová mláďata. Budou ve složce "Mláďata z roku 2014", až tam bude koho dát:-)

—————

Hrabu se v kartách v PŘEDSTAVENÍ

28.01.2014 16:50

Nelekejte se - chvíli bude v kapitole "PŘEDSTAVENÍ" zmatek. Rozhodla jsem se rozdělit karty do skupin - Základní skupina a pak podle let narození mláďat. Začíná to být nepřehledné a další sezóna se blíží. Dalších 22 (či víc) zápisů by už mohlo vyvolat docela chaos. Takže se omlouvám, než to všechno poskládám, bude zmatek:-)

—————

Kdy budou mláďata?

17.01.2014 15:31

Zdravím všechny příznivce klapavek v novém roce! Oproti minulým rokům mi Sabinka v kladišti letos nezanechala vánoční dárek, takže jarní mláďata letos nebudou. Očekávám kladení až na jaře - a to snad od všech tří samiček - Sabiny, Livie i Sindičky. Pokud vše bude v pořádku (což předem nikdy nevíte), další Baby-boom by mohl být zase letos v létě. Tak doufám, že je ještě u mnoha dobrých lidí místo!

—————

Linda a Robie

13.12.2013 14:27

Po odchodu všech mláďat z roku 2013, která byla k odběru, zůstala u mě pouze Linda. Ta nyní bydlí v nádrži s Robiem. Fotografie z jejich společného - a zatím idilického soužití - si můžete prohlédnout na stránce Lindy v "PŘEDSTAVENÍ".

—————

Aktualizace Historie chovu

04.12.2013 11:22

Po delší době jsem dala dohromady další kus historie chovu - tedy suchého výpisu z deníků. Při přesedlání na další papírovou knihu záznamů jsem právě ukončenou sepsala a zveřejnila na stránce "HISTORIE MÉHO CHOVU". Výpis prozatím končí 10.11.2013. Ale nečtěte to, je to nuda:-)

—————

Všechna mláďata jsou pryč...

25.11.2013 19:27

... což je dobře! Všech 22 mláďat z letošního roku našlo své nové domovy. Všem za to děkuju! :-) Žádná další mláďata nyní k odběru nemám a ani teď nečekám, ale jaro se blíží! A s ním nové kladení...

—————

Aktualizace mapy želv

22.11.2013 15:13

Dole, na úvodní straně oddílu "MOJE ZVÍŘATA - PŘEDSTAVENÍ" jsem aktualizovala mapu rozmístění mých odchovaných klapavek o dalších 20 mláďat, která se rozprchla během léta a podzimu 2013. Na příští rok už asi budu potřebovat novou mapu... :-)

—————

novinka v kapitole o Pelusce

30.09.2013 17:00

U Pelusky (nyní Peluzína) se udála zajímavá transformace:-) Koho to zajímá, jukněte do kapitoly "Peluska" pod nadpis "TAKŽE CO MÁM VLASTNĚ DOMA".

—————