Vítejte na stránkách věnovaných chovu klapavky obecné

POSLEDNÍ AKTUALIZACE STRÁNEK: 19. 01. 2023

Klapavka obecná je VODNÍ (přesněji BAHENNÍ či BRODIVÁ), převážně masožravá želva, vhodná do domácích hobby chovů zejména díky malému vzrůstu a poměrnou nenáročností chovu. Chov se uskutečňuje v akvateráriích (akvária s nízkým sloupcem vody a malou částí souše.)

 

O účelu těchto stránek prosím čtěte hned v první záložce vpravo.

V dalších kapitolách najdete obecné informace o druhu Sternotherus odoratus (klapavka obecná, nebo "pižmová") - něco o historii a zařazení druhu, něco o znacích, biologii, anatomii a smyslech. Pak se můžete seznámit s mými chovanci a mezi mláďaty si třeba vybrat to svoje...

A v následujícím obsáhlém oddílu "O chovu" se dočtete jak se o něj postarat - jak ho ubytovat, krmit, jak bylo mládě odchováno (a jak můžete později třeba odchovat jeho mláďata) a co se dá s takovou želvou ještě dělat.

Jako podkapitolu kapitoly "O odchovu" najdete příběh mého prvního mláděte - zde se můžete dočíst o mých začátcích s odchovem a vzít si z toho hlavní poznatek - že i amatér může dojít úspěchu v této oblasti :-)

Nakonec si můžete přečíst něco o zdravotní problematice klapavek a jim podobných želv, nakouknout do historie mého chovu, nebo se probrouzdat galerií.

Děkuji všem návštěvníkům a přeji příjemné počtení a pokoukání.

Eliška


Novinky

Simeon a Sajuri

29.03.2013 22:43

Z Příbrami přišly nové fotografie těchto dvou zlatíček. Najdete je v jejich kartách v "PŘEDSTAVENÍ".

—————

Aktualizace textů - spousta novinek

29.03.2013 12:37

S odstupem času a na základě nových poznatků právě pracuju na rozsáhlé aktualizaci textů všech kapitol. Jde to pomalu, ale stojí to za to. Už nyní doporučuju znovu projít kapitoly "OBECNĚ O DRUHU" a první podkapitolu oddílu "O CHOVU - 1. O ZAŘÍZENÍ NÁDRŽE". Dozvíte se např. nové věci o UV svícení klapavkám, o rostlinách, které do želvárií použít LZE, o vnější filtraci, o potřebnosti větrání (nový odstavec "Vzduch"), konkrétní doporučené rozměry nádrží pro klapavky a další dílčí vylepšení. Většina informací pochází od zkušené chovatelky Zuzany Zusčákové, která své poznatky sepsala v článcích pro časopis Planeta zvířat. S jejím svolením zde informace prezentuji. I z mé praxe vzešlo mnoho nových poznání, která jsem do textů infiltrovala. A práce budou pokračovat!

—————

Co vás dál může zajímat

27.03.2013 15:30

V hlavní nabídce vpravo přibyla nová kapitola s tímto názvem. Najdete zde zatím jeden odkaz na terarium design a časem budou přibývat podobné zajímavé odkazy.

—————

Samara a Siren mají nové fotografie...

16.03.2013 00:05

...najdete je v "PŘEDSTAVENÍ" pod čísly 21. a 22. U každého je 5 nových. Docela vyrostli...

—————

Nové fotografie Mouzise a Nema (Saleh a Sabian)

15.03.2013 12:28

Z jejich nového bydliště přišly aktuální fotografie. Najdete je v "PŘEDSTAVENÍ" pod čísly 24 a 25.

—————

Fotografie nových mláďat

14.03.2013 10:08

Přibyly fotografie nových mláďat (skupina pracovně nazvaná "SI mláďata"). Najdete je v kapitole "PŘEDSTAVENÍ" v kartách pod čísly 31 - 33. Dále přibyly dvě poslední fotografie Sakury (č. 29) - pořízené těsně před jejím předáním novému majiteli. A ještě jedna nová povedená fotografie matky Sabiny (č. 1).

—————

Nová snůška v inkubátoru

13.03.2013 16:27

Včera večer jsem dala inkubovat novou Sabininu snůšku o třech vejcích. Nakladla ji pravděpodobně 10. 3. 2013. Od tohoto data tedy počítám termíny. Očekávané klubání mláďat by tedy mělo být cca uprostřed května (pokud si nedají tak na čas jako ta poslední...)

—————

Vítám tři nové přírůstky!

11.03.2013 16:42

Ač už jsem nedoufala, nakonec se přecijen vykulila snůška nakladená 7. 12. 2012. 89. den inkubace vylezlo první mládě - pojmenované Silk / Silka, o dva dny později následovala zbylá dvě: Sirael / Siraela a Sien. Karty nových mláďat najdete v "PŘEDSTAVENÍ", fotky brzy přibydou.

—————

Sestěhování třetího páru

10.02.2013 16:40

Dnes proběhlo stěhování celého chovu do jiného města. Při té příležitosti byl sestěhován třetí pár - po měsíční karanténě byl Robie ubytován do nádrže k Sindičce. Uvidíme, jak se jim to bude líbit.

—————

nové galerie

31.01.2013 22:27

Publikovala jsem 5 nových galerií z roku 2012. Najdete v nich celkem 108 nových fotografií Sabiny a Samuela, jejich starších a mladších potomků, Livie a Simona a poslední 4 fotografie Vorynky.

—————