Vítejte na stránkách věnovaných chovu klapavky obecné

POSLEDNÍ AKTUALIZACE STRÁNEK: 18. 08. 2021

Klapavka obecná je VODNÍ (přesněji BAHENNÍ či BRODIVÁ), převážně masožravá želva, vhodná do domácích hobby chovů zejména díky malému vzrůstu a poměrnou nenáročností chovu. Chov se uskutečňuje v akvateráriích (akvária s nízkým sloupcem vody a malou částí souše.)

 

O účelu těchto stránek prosím čtěte hned v první záložce vpravo.

V dalších kapitolách najdete obecné informace o druhu Sternotherus odoratus (klapavka obecná, nebo "pižmová") - něco o historii a zařazení druhu, něco o znacích, biologii, anatomii a smyslech. Pak se můžete seznámit s mými chovanci a mezi mláďaty si třeba vybrat to svoje...

A v následujícím obsáhlém oddílu "O chovu" se dočtete jak se o něj postarat - jak ho ubytovat, krmit, jak bylo mládě odchováno (a jak můžete později třeba odchovat jeho mláďata) a co se dá s takovou želvou ještě dělat.

Jako podkapitolu kapitoly "O odchovu" najdete příběh mého prvního mláděte - zde se můžete dočíst o mých začátcích s odchovem a vzít si z toho hlavní poznatek - že i amatér může dojít úspěchu v této oblasti :-)

Nakonec si můžete přečíst něco o zdravotní problematice klapavek a jim podobných želv, nakouknout do historie mého chovu, nebo se probrouzdat galerií.

Děkuji všem návštěvníkům a přeji příjemné počtení a pokoukání.

Eliška


Novinky

Špatné zprávy o nových mláďatech

04.04.2012 15:58

Veselé očekávání se změnilo ve smutnou událost. Ne vždy všechno dopadá tak, jak bychom si přáli. V přírodě a v chovatelství to platí obzvlášť. Celá vánoční snůška byla špatná - buď tam přišla nějaká infekce, nebo něco vrozeného... První vajíčko se zkazilo 57. den inkubace. V minulých dnech se vyklubala sice 2 mláďata, jak jsem psala, ale když jsem je o víkendu poprvé viděla, zjistila jsem, že mají zdeformované, dozadu otočené zadní nožičky a chodí po kloubech. Aspoň se ale pohybují. Poslední vajíčko se ne a ne proloupnout, tak jsem ho po konzultaci rozloupla já, protože mládě už muselo být tou dobou hotové. Existovala i možnost, že se z nějakého důvodu nemůže dostat ven. Mládě hotové bylo, ale bohužel už mrtvé. Při odhalení zadních nožiček jsem zjistila podivnou skutečnost - tohle mládě bylo zcela správně vyvinuté - zadní nožičky mělo úplně rovné.

Nyní tedy piplám dvě postižená miminka, z nichž jedno už má slíbený domov v Karviné, druhé zůstane u mě. Pokud se ovšem rozkrmí - zatím mláďata nepozřela nic, ale to je ještě v normálu. Inkubátor jsem kvůli podezření na infekci vydezinfikovala a únorové snůšce, která se právě inkubuje, jsem v troubě vysterilizovala perlit. Nezbývá než doufat, že mláďata z této snůšky budou v pořádku. Nebudou-li, oddělím svůj hlavní chovný pár - Sabinu a Samuela - od sebe a zkončím s odchovem jejich potomků.

—————

DRUHÉ ŽELVĚ JE NA SVĚTĚ!

29.03.2012 12:34

Druhé miminko se vylouplo ještě včera (28. 3.) večer. Na třetí stále čekáme.

—————

PRVNÍ MLÁDĚ JE NA SVĚTĚ

28.03.2012 12:35

První mládě zcela opustilo vajíčko dnes ráno. Má na bříšku zbytek žloutkového váčku a je takové ospalé a zblblé. Po takové námaze s klubáním není divu. Snad se brzy zmátoří. Druhé mládě pořád vězí v otevřeném vejci a třetímu se zatím vůbec nechce prorazit.

—————

Snůška z února se vyvíjí

25.03.2012 20:22

Ve všech 4 vajíčkách nakladených 11. 2. je vidět krásná síť žilek. (Nález 41. den inkubace.) To znamená, že z nich budou želvičky! :-)

—————

KONEČNĚ SE KLUBOU!

25.03.2012 20:13

Tak takhle mláďata mi dost zvednou průměrnou inkubační dobu. Nevím, co se jim v těch vejcích tentokrát tak líbilo. Hlásím: 94. den inkubace, v jednom vejci první malá díra, v druhém vejci větší díra a v ní nos. Třetí vejce zatím celé. Snad jeho obyvatel nezůstane dlouho pozadu.

—————

Nové fotografie

13.03.2012 12:54

K Savaně, Sagi a Saře, které měly doteď jen jednu fotografii, nyní přibyly další. U Safiry přibyly dvě fotografie z jejího nového bydliště v Jablonci nad Nisou.

—————

Další snůška o 4 vejcích v inkubátoru!

25.02.2012 17:49

19.2. jsem objevila a vložila do inkubátoru další Sabininu snůšku o 4 vejcích. Mláďata se vyklubou  mezi 11.4. - 1.5. 2012. Ze snůšky nakladené o Vánocích se jedno vejce zkazilo, ale zbylá 3 mláďata čekám každým dnem.

—————

Všechny galerie publikovány

25.02.2012 17:47

Dnes jsem vyvěsila poslední 4 galerie (rok 2011) a tímto jsou tedy galerie zatím kompletní.

—————

Dalších pět galerií publikováno

12.02.2012 23:27

Prostor zde na stránkách byl navýšen, takže jsem nahrála další galerie. Rok 2009 jsem doplnila o fotografie Samuela a Sabiny a další 4 galerie jsou z roku 2010, kde už uvidíte i první mláďata, která se vyklubala v inkubátoru. Na dalších galeriích z roku 2011 se pracuje, přibudou sem brzy.

—————

První tři galerie publikovány!

04.02.2012 16:43

Po dlouhém úsilí se mi povedlo zpřístupnit první tři galerie (z 12). Najdete je jako podkapitoly hlavní kapitoly "Galerie". Tímto jsem ale zaplácla zbytek prostoru, který byl pro tyto stránky vyhrazen. Nějakou dobu potrvá, než prostor bude navýšen, a pak přibudou další galerie.

—————