Vítejte na stránkách věnovaných chovu klapavky obecné

POSLEDNÍ AKTUALIZACE STRÁNEK: 19. 01. 2023

Klapavka obecná je VODNÍ (přesněji BAHENNÍ či BRODIVÁ), převážně masožravá želva, vhodná do domácích hobby chovů zejména díky malému vzrůstu a poměrnou nenáročností chovu. Chov se uskutečňuje v akvateráriích (akvária s nízkým sloupcem vody a malou částí souše.)

 

O účelu těchto stránek prosím čtěte hned v první záložce vpravo.

V dalších kapitolách najdete obecné informace o druhu Sternotherus odoratus (klapavka obecná, nebo "pižmová") - něco o historii a zařazení druhu, něco o znacích, biologii, anatomii a smyslech. Pak se můžete seznámit s mými chovanci a mezi mláďaty si třeba vybrat to svoje...

A v následujícím obsáhlém oddílu "O chovu" se dočtete jak se o něj postarat - jak ho ubytovat, krmit, jak bylo mládě odchováno (a jak můžete později třeba odchovat jeho mláďata) a co se dá s takovou želvou ještě dělat.

Jako podkapitolu kapitoly "O odchovu" najdete příběh mého prvního mláděte - zde se můžete dočíst o mých začátcích s odchovem a vzít si z toho hlavní poznatek - že i amatér může dojít úspěchu v této oblasti :-)

Nakonec si můžete přečíst něco o zdravotní problematice klapavek a jim podobných želv, nakouknout do historie mého chovu, nebo se probrouzdat galerií.

Děkuji všem návštěvníkům a přeji příjemné počtení a pokoukání.

Eliška


Novinky

Fotografie prvních mláďat z r. 2018

09.05.2018 13:57

Konečně jsem do karet č. 116. Satu, 117. Savíra a 118. Sfinx dodala fotografie. Trochu jsem se s nimi opozdila, ale stálo za to si počkat na klidný prosluněný den na chatě - takové fotky mají docela jiný náboj, než ty narychlo nacvakané po práci pod umělým osvětlením. Tak snad vás potěší. Všechna tři krásná mláďátka jsou k zamluvení, k odběru budou cca za měsíc.

Připomínám, že ačkoli jsou mláďátka klapavek vyfotografována na suchu, jedná se o vodní želvy a je potřeba je chovat převážně ve vodě - v akvateráriích s menší částí souše.

Satu, Savíra a Sfinx čekají na své nové majitele.

Klasická ukázka toho, jak mláďata holdují focení.

—————

První klubka 2018

11.04.2018 12:20

V minulých dvou dnech se vyklubala 3 mláďátka z první letošní snůšky. Patří alfa páru Sabině a Samuelovi a jmenují se Satu, Savíra a Sfinx. Jejich karty najdete v PŘEDSTAVENÍ - MLÁĎATA Z ROKU 2018. Fotografie tam přibydou za pár dní, až se mláďátkům zavřou bříška a začnou baštit. To už je budu moci trochu pomučit focením. Teď jsou to ještě novorození vyoránci. K odběru budou v půlce června, ale už nyní si je můžete zamluvit.

—————

Aktuální situace v chovu

27.02.2018 12:55

Zdravím všechny klapavčí příznivce v roce 2018!

Mám pár nepřevratných novinek k oznámení.

1. V minulých dnech odjely dvě mladé klapavky do nových domovů do Olomouce a do Karviné. Mám z nich radost.

2. V současné době je doma tedy už jen jedno mládě k odběru a to č. 114 Sefini. Je tříměsíční a můžete ho mít doma třeba hned zítra ;-)

3. Nová mláďátka jsou očekávána - právě se v inkubátoru vyvíjí 5 vajíček, které během zimy nakladla Sabinka. Nejbližší termín líhnutí je začátkem dubna.

4. Na další mláďátka je zaděláno - o víkendu se ochotně spářily všechyny tři mé chovné páry. Proběhla čištění a dolívání čerstvé vody, což zapůsobilo správně stimulačně. Samečci byli žádostiví, samičky ochotné. Idylka. A příslib mláďat i od Sindičky a Livie.

Tak ať se vám v novém roce daří!

—————

PF 2018

19.12.2017 13:11

A jako malý předvánoční dárek byly (konečně) doplněny fotografie nejmladších mláďat - Sefini a Saluky.

—————

Kdopak to přichází?

29.11.2017 15:17

Sefini a Saluka - 63. a 64. mládě Sabiny a Samuela, 111. a 112. mládě živě narozené v mém chovu. Mláďata se vylíhla 23. a 25. 11. 2017 a jsou zdravá, krásná a temperamentní. I když to podle prvních fotografií "vyoránků" tak nevypadá.

Podrobnější informace najdete v jejich kartách v sekci "MOJE ZVÍŘATA - PŘEDSTAVENÍ - Mláďata z roku 2017" - karty č. 114 a 115. Už tam mají první tři fotografie a další brzy přibydou.

—————

Sorian

02.11.2017 09:39

Sorian/a, jedno z dvojčat z minulého roku, u mě stále čeká na svého nového majitele. Potom, co byl umístěn Soberon, je Sorian smutná želvička. Začal hůře jíst a nemá radost ze života. Také žije v malé nádrži, která už pro něj není dostačující. Akutně by potřeboval do nového většího domova. Pohlaví ještě není jisté, protože malý prostor teď zřejmě nedovoluje želvičce víc růst, ale přikláním se k samičce. Cena by byla dohodou. Neshání teď někdo krásnou mladou klapavku?

Kromě Soriana/ Soriany teď žádné mládě k odběru nemám, ale ve vejcích si lebedí dvě nová mláďata, která očekávám koncem listopadu.

—————

Mládě mých odchovanců

01.11.2017 10:17

Udělala mi radost zpráva, která přišla od majitele dvou mých odchovanců - Lapui (mládě z roku 2014) a Saleda (mládě z roku 2015). Před pár dny se vyklubalo jejich společné mládě! Bylo pojmenováno Odo a právě se snaží o rozkrmení. Blahopřeju a držím palce!

Pište mi, lidé, takové zprávy častěji. Mám hned pocit, že život má větší smysl.

—————

Jávský mech opět k dispozici

27.09.2017 09:36

Opět jsem z nádrže rybek vyndala pěkný bal jávského mechu, který kamkoli zašlu. Kdo ho chce? Nechci ho vyhodit, takže zašlu i zadarmo, ale dobrovolný příspěvek na poštovné uvítám :-) V případě zájmu použijte kontakty vpravo.

—————

Setkání světů

18.09.2017 15:17

Napadlo vás někdy, co si asi různé (somato)typy želv o sobě navzájem myslí? Želvy jsou úžasně přizpůsobivá prastará skupina plazů, která úspěšně obsadila jak suchou zemi, tak sezónní mokřady, sladkou vodu i oceány. Mezi želvami najdeme druhy plně terestrické, bahenní, sladkovodní plovavé i mořské. Pozná vodnice při setkání se sušenkou, že je to taky želva? A co si o ní asi myslí? "Mimozemšťan!" Nebo ne? :-D Každopádně zájem v sobě navzájem vzbuzují, jak dokazují fotografie klapavky Livie a mláděte želvy řecké Karimy.

Ovšem z fotografie Kyry s mořskou želvou karetou Nelinkou je vidět zájem jen značně jednostranný... ;-)

—————

Doplněny fotografie

08.09.2017 11:21

Nová mláďata Sidharta a Sibara mají už v kartách své fotografie. Najdete je v oddíle "Moje zvířata - představení" - "Mláďata z roku 2017", karty č. 112 a 113.

A další nové fotografie mají dvojčata Sorian a Soberon z loňského roku. Už je jim 1 rok a jsou z nich dorostenci. A hmotnost mají stejnou, jako jakákoli jiná roční klapavka, která neměla ve vejci sourozence. Příroda je mocná :-)

Jak se dvojčata změnila můžete posoudit v jejich kartách, které najdete v oddíle "Moje zvířata - představení" - "Mláďata z roku 2016", karty č. 101 a 102.

Poznáte který je který? ;-)

—————