Vítejte na stránkách věnovaných chovu klapavky obecné

POSLEDNÍ AKTUALIZACE STRÁNEK: 24. 09. 2019

Klapavka obecná je VODNÍ (přesněji BAHENNÍ či BRODIVÁ), převážně masožravá želva, vhodná do domácích hobby chovů zejména díky malému vzrůstu a poměrnou nenáročností chovu. Chov se uskutečňuje v akvateráriích (akvária s nízkým sloupcem vody a malou částí souše.)

 

O účelu těchto stránek prosím čtěte hned v první záložce vpravo.

V dalších kapitolách najdete obecné informace o druhu Sternotherus odoratus (klapavka obecná, nebo "pižmová") - něco o historii a zařazení druhu, něco o znacích, biologii, anatomii a smyslech. Pak se můžete seznámit s mými chovanci a mezi mláďaty si třeba vybrat to svoje...

A v následujícím obsáhlém oddílu "O chovu" se dočtete jak se o něj postarat - jak ho ubytovat, krmit, jak bylo mládě odchováno (a jak můžete později třeba odchovat jeho mláďata) a co se dá s takovou želvou ještě dělat.

Jako podkapitolu kapitoly "O odchovu" najdete příběh mého prvního mláděte - zde se můžete dočíst o mých začátcích s odchovem a vzít si z toho hlavní poznatek - že i amatér může dojít úspěchu v této oblasti :-)

Nakonec si můžete přečíst něco o zdravotní problematice klapavek a jim podobných želv, nakouknout do historie mého chovu, nebo se probrouzdat galerií.

Děkuji všem návštěvníkům a přeji příjemné počtení a pokoukání.

Eliška


Novinky

Je dobré, mít dvojče

03.05.2017 14:07

Z nedávného večera...

Sorian a Soberon - 2 želvičky z jednoho vejce.

—————

Siminy fotografie...

21.04.2017 14:27

... již najdete v její kartě č. 111 v "Mláďatech z roku 2017" pod nabídkou "Moje zvířata - představení".

—————

Jarní pozdravení

12.04.2017 13:50

Jak vidíte, suchozemky využily prvních několika nádherných teplých dní k první procházce mezi jarními květy. Myslím, že tento pohled potěší nejen želvy. A tak je tady, aby udělal radost i vám. Všem návštěvníkům stránek přeji krásné jaro a příval nové energie!

—————

Růst Kamby

30.03.2017 14:26

Dnes jsem se trochu pověnovala sesumírování fotografií a informací o růstu prvního Kyřina mláděte, které před dvěma dny dovršilo osmý měsíc věku. Zajímavé poznatky jsem publikovala v její stránce, kterou najdete pod nabídkou "Moje suchozemky - Kamba". Jen si představte, že by dítě rostlo tak, jako grečí želvě: nejdřív úplně maličko, potom najednou třikrát tolik a po čase ještě dvakrát tolik, co před tím! Za jak dlouho bychom asi byli velcí a tlustí jako obři? V případě želvěte se tedy bavíme v řádu gramů, ale i tak je to fascinující.

—————

Tři neobvyklosti

28.03.2017 10:01

... se pojí s příchodem prvního letošního mláděte pojemnovaného Sima, které se vylíhlo 27. 03. 2017. Mládě se vykulilo z jediného vejce, které nakladla Sabina atypicky uprostřed zimy ještě v r. 2016. Druhou neobvyklostí je, že jej nakladla do vody, což normálně nedělá. Sabina je z mých třech samic nejpečlivější matka. Mládě se navzdory nejisté prognóze ale zdárně vyvíjelo, nicméně očekáváno bylo zhruba o 20 dní dříve. Co proboha dělalo ve vejci celých 105 dní, je zajímavou otázkou. Tato inkubační doba je jeho třetí neovyklostí. Kartu Simy už najdete v nové sekci "Mláďata z r. 2017", která je pod stránkou "Moje zvířata - představení". Fotografie zatím nejsou, s focením čekám, až se uzavře bříško, ze kterého ještě kouká zbyteček žloutkového váčku.

—————

Aktualizace Základní skupiny a jedno mládě

10.02.2017 15:56

Info 1: Po letech jsem aktualizovala povídání o členech mé domácí zákaldní skupiny. V případě zájmu se můžete podívat do "PŘEDSTAVENÍ".

Info 2: Po prosvícení jediného "zatoulaného" zimního vajíčka, které se nyní inkubuje, jsem došla k závěru, že se asi fakt něco vyklube. Blíží se jeho 60. den, ale na to, aby se mimčo vyklubalo touto dobou, je zárodek ještě moc malinký. Spíše ho čekám až kolem 90. dne, tzn. kolem 12. 03. 2017 bychom měli přivítat letošního prvního (či loňského posledního - jak se to vezme :-)) novorozence.

—————

PF 2017

23.12.2016 12:35

—————

Vejce? Teď?

16.12.2016 13:38

Zcela mimo "plán" mi Sabina tento týden nakladla jedno vajíčko. Nevím, zda tak pozdě, nebo tak předčasně, ale je to jedno. Vzhledem k tomu, že Samuel se poslední dobou v noci vyvaluje v kladišti a odmítá tam samici pouštět, tak vejce skončilo ve vodě. Ale pokud je oplozené, nemělo by to vadit. Inkubátor byl znova rozběhnut, vejce je v něm pěkně v teploučku a uvidí se, zda se z něj něco vyklube...

—————

mládě Saman a další novinky

22.11.2016 11:13

Dnes konečně přibyla karta posledního mláděte, narozeného v tomto roce (2016). Najdete ji pod číslem 110. Saman. Je to neobyčejně fotogenické mládě a spíše pózovalo, než aby se mi snažilo focení znemožnit (jako 99,9% ostatních mláďat). To, plus neobyčejně jasný 17. listopad zapříčinilo, že fotografie jsou nestandartně pěkné a použitelných záběrů bylo přehršel. Dovolila jsem si dát mu jich do karty rovnou 9. Doufám, že si je užijete.

Připomínám, že v současné době JE MOŽNO PŘEVZÍT 2 MLÁĎATA HNED (karta č. 104 Sanco a č. 107 Rubi) A DALŠÍ 3 MLÁĎATA JE MOŽNO ZAMLUVIT (č. 108 Ryan, č. 109 Sidha a č. 110 Saman). Tak neváhejte ;-)

Pak ještě přibyly dvě fotografie na nové stránce grečího mláděte Kamby (pod nadstránkou "Moje suchozemky"). Růst Kambičky - aneb Kamba třikrát na váze a slunění s nohama dozadu (To miluju :-))

—————

Moje suchozemky

16.11.2016 12:52

Možná si někdo všiml, že na čas zmizela z menu stránka "Kyra". Byla skryta proto, že byla v rozsáhlé výstavbě a zároveň s ní vznikala ještě jedna stránka nová. Nyní můžete v menu vpravo dole najít novou stránku s názvem "Moje suchozemky". Ta obsahuje dvě podstránky. Jednu - s názvem "Kyra" - už možná znáte. Nově však pod původním zápisem z roku 2011 najdete nový zápis s fotografiemi o tom, co bylo dál a co všecko se změnilo. A pak se můžete podívat na zbrusu novou stránku s názvem "Kamba", kterou naleznete hned pod "Kyrou". Kyra už totiž není jediná suchozemka v mé domácnosti...

—————