Vítejte na stránkách věnovaných chovu klapavky obecné

POSLEDNÍ AKTUALIZACE STRÁNEK: 19. 01. 2023

Klapavka obecná je VODNÍ (přesněji BAHENNÍ či BRODIVÁ), převážně masožravá želva, vhodná do domácích hobby chovů zejména díky malému vzrůstu a poměrnou nenáročností chovu. Chov se uskutečňuje v akvateráriích (akvária s nízkým sloupcem vody a malou částí souše.)

 

O účelu těchto stránek prosím čtěte hned v první záložce vpravo.

V dalších kapitolách najdete obecné informace o druhu Sternotherus odoratus (klapavka obecná, nebo "pižmová") - něco o historii a zařazení druhu, něco o znacích, biologii, anatomii a smyslech. Pak se můžete seznámit s mými chovanci a mezi mláďaty si třeba vybrat to svoje...

A v následujícím obsáhlém oddílu "O chovu" se dočtete jak se o něj postarat - jak ho ubytovat, krmit, jak bylo mládě odchováno (a jak můžete později třeba odchovat jeho mláďata) a co se dá s takovou želvou ještě dělat.

Jako podkapitolu kapitoly "O odchovu" najdete příběh mého prvního mláděte - zde se můžete dočíst o mých začátcích s odchovem a vzít si z toho hlavní poznatek - že i amatér může dojít úspěchu v této oblasti :-)

Nakonec si můžete přečíst něco o zdravotní problematice klapavek a jim podobných želv, nakouknout do historie mého chovu, nebo se probrouzdat galerií.

Děkuji všem návštěvníkům a přeji příjemné počtení a pokoukání.

Eliška


Novinky

Rubi a čekání

28.09.2016 22:01

Nejnovější mládě Rubi má ode dneška ve své kartě č. 107 fotografie.

A ještě něco jsem dnes ulovila. Kvalita fotografie nic extra, ale je to momentka, tak kvalitu omluvte a pokochejte se, jak mláďata netrpělivě očekávají své večerní krmení :-)

—————

Budou další 4

14.09.2016 11:10

Po poslední inventuře vajec 12. 09. 2016 jsem vyřadila neoplozené snůšky a zůstala momentálně 4 vyvíjející se vejce. Z toho dvě se právě dostala do termínu, dvě jsou zhruba měsíční, takže ještě aspoň znovu jednou tolik jim zbývá. Ze Sindiččina dříve avizovaného pětivrhu už zbyla pouze dvě vejce - ostatní byla v průběhu inkubace vyřazena. A jsou to právě ta dvě vejce, která se budou líhnout v těchto dnech.

Další nová snůška byla objevena v kladišti, ale zřejmě patří Livii, takže asi bude také neoplozená. Takže ano, letos to vypadá na "limitovanou edici" - dohromady z letoška bude (pokud se vyklubou ta 4 očekávaná) 11 klapavčat.

—————

Fotky jsou u všech mláďat

07.09.2016 22:57

Dnes jsem dodala fotky i ke čtyřem zbývajícím mláďatům z roku 2016. Všech sedm má tedy nyní své fotografie. Můžete vybírat :-) Připomínám jen, že ačkoli jsou mláďata nafocena na suchu, jedná se o VODNÍ ŽELVY, tedy přesněji bahenní typ vodní želvy - je tedy potřeba chovat je v akvateráriích s větší plochou vody a menší souše.

Dále pro jistotu uvádím, že dvojčata Soberona a Soriana zatím nenabízím - nějakou dobu zůstanou u mě, abych je mohla pozorovat, pozorování zapisovat a vyvodit z toho nějaké užitečné poznatky a závěry o růstu dvojčat oproti "jedináčkům". Děkuji za pochopení.

—————

Mláďata 2016 jsou konečně zde

06.09.2016 23:07

Dnes přibyly karty sedmi mláďat, která se vylíhla koncem srpna. Najdete je v nové záložce v "PŘEDSTAVENÍ" - "Mláďata z roku 2016". Sauli, Stovka a Sanco už mají i své fotografie. Ostatním přibydou zítra. Z pytle blech musím vybrat pár ne tolik rozmazaných záběrů a ty upravit. Prosím o trpělivost...

—————

100. ŽELVĚ - pomozte s výběrem jména

24.08.2016 23:24

A aby těch novinek nebylo málo, tak musím ještě prozradit, že právě padla stovka! Úplně první mládě - Sindička - se narodila v září roku 2009. Skoro o 7 let později se v mém chovu dnes narodilo sté živé mládě! A je náhodou zrovna taky Sabinino, tedy je to pravý sourozenec Sindičky. Ale s jeho jménem si docela lámu hlavu. Musí začínat na "S", aby ctilo příslušnost ke své skupině (po matce Sabině) a bylo by pěkné, kdyby tu stovku ve svém jméně nějak neslo... Tak jsem si říkala, jestli byste mi nechtěli pomoct. Vytvořila jsem tedy "anketu", kam můžete psát své nápady. Najdete ji zde:

https://www.anketovnik.cz/10403fbb42be5017

Není to anketa v pravém slova smyslu - nenajdete tam možnosti. Naopak doufám, že nějaké ty možnosti, kterak pojmenovat jubilejní mládě, přijdou od vás ;-) Předem děkuji všem, kdo se ankety zúčastní.

Karty nových mláďat a fotografie (včetně "Stovky" i dvojčat) přibydou v sekci "PŘEDSTAVENÍ" co nevidět.

—————

První živá DVOJČATA!

24.08.2016 22:59

První letošní mláďata se docela opozdila, ale konečně jsou tady. První vykulená snůška patří Sabině a ačkoli obsahovala 4 vajíčka, želviček se z nich narodilo 5! Jak je to možné? V jednom vejci byly dvě želvičky! Už jednou se mi to stalo - v roce 2013 byla v jednom vejci dvojčata, ale ačkoli byla obě želvata stejně a plně vyvinuta, přežilo jen jedno. Nyní se situace zopakovala, ale želvátka to dala obě, což mi udělalo ohromnou radost! Dostala jména Sorian a Soberon, každé z nich váží 1,9 g a obě se mají k světu.

Další informace a lepší fotografie přibydou za pár dní v sekci "MOJE ZVÍŘATA - PŘEDSTAVENÍ", kde přibyde nová složka "Mláďata z roku 2016.

—————

Rekapitulace

19.07.2016 19:14

Doplnila jsem malou rekapitulaci odchovů za rok 2015 a také celkové součty. V případě zájmu to najdete v kapitole "MOJE ZVÍŘATA - PŘEDSTAVENÍ" - "MLÁĎATA Z ROKU 2015" - na úvodní straně bez rozkliknutí jednotlivých karet mláďat. Mimo jiné se dozvíte, že z mého chovu už pochází 96 klapavek. Letos tedy bude překročena stovka. Kdo asi bude mít doma tu stou želvu? ;-)

Apropo - pokud už noví majitelé poznají pohlaví želviček z roku 2015 a budou ochotni mi to napsat do mailu, budu velice potěšena.

Přeji všem krásné léto!

—————

Pětivrh

18.07.2016 12:45

Tak přecijen se letos někdo rozjel - a byla to Sindička - pět čerstvých vajec jsem vytáhla z kladiště tento víkend. Už se inkubují. Potenciální počet mláďat se tedy zvýšil na 14.

—————

Trpělivost...

15.07.2016 15:22

Tak letos to vypadá s mláďaty na "limitovanou edici". Samičky docela odpočívají. V inkubátoru je nyní 9 vajíček, prokazatelně se jich vyvíjí 7. Mláďata by měla být venku do začátku září. (Jedna snůška dříve, druhá trochu později). Další vejce zatím nejsou...

—————

Konečně vejce!

10.06.2016 14:44

Už se zdálo, že letos budou mé samičky odpočívat, tak, jako jabloně. Ačkoli se pilně pářily, vejce pořád žádná... Až včera jsem konečně odhalila úplně čerstvou Sabininu snůšku o 4 vejcích. Už se pěkně inkubují a želvátka z nich můžeme očekávat v druhé půlce srpna.

Letos bude mláďat méně - Livie, jedna z chovných samic, má potíže s ledvinama a bere léky. Nenechala jsem ji letos pářit, takže od ní mláďata nebudou. Pokud tedy neprokáže teorii o tom, že jsou želvy schopné oplodnit si vajíčka spermatem i víc jak rok starým... Jak jsem již mnohokrát viděla, zázraky se dějí. Takže i tentokrát - uvidíme.

—————