O AUTORCE A ÚČELU TĚCHTO STRÁNEK
Vítám a zdravím všechny návštěvníky těchto stránek, věnovaných chovu bahenní želvy druhu klapavka obecná (Sternotherus odoratus).
Předem bych chtěla upozornit, že nejsem žádný odborník na chov želv, ani na tvorbu webových stránek. Ale webové stránky o chovu těchto želv jsem založila za účelem shrnutí informací, které jsem vyčetla z literatury, zveřejnění zkušeností, které jsem učinila během praxe a získání informací od dalších chovatelů, kteří mají k tématu co říct. Tedy doufám, že takové informace získám od vás. A nejen já, ale i všichni ostatní, kdo se o chov tohoto druhu zajímají a třeba zabrousí na tyhle stránky, až budou shánět informace a rady, jak klapavky chovat a odchovat.
Ačkoliv totiž ani jedno ani druhé není zvlášť těžké, je s podivem, jak málo informací o druhu St. odoratus je k dispozici. Ještě míň jich je v češtině a skoro žádné pak trochu detailnější – např. o délce inkubace či potřebné teplotě. A právě takové informace jsem zoufale potřebovala zjistit, když mi Sabina poprvé nakladla hromadu dokonalých vajíček.
Ale začnu popořadě. Jmenuji se Eliška a chovem klapavek obecných se zabývám od ledna roku 2007. V té době jsem si pořídila jeden mladý pár. V současné době se početní stav klapavek u mě doma pohybuje nejčastěji mezi 7 a 15 kusy v závislosti na počtu momentálně přítomných mláďat. Tyto stránky mají mimo jiné sloužit i jako prezentace těchto mláďat – každé má v kapitole „MOJE ZVÍŘATA – PŘEDSTAVENÍ“ svoji kartu se jménem, informacemi a hlavně fotografiemi, podle kterých si můžete vybrat mládě, které by se Vám líbilo, a napsat si o něj.
Na těchto stránkách najdete vše, co k chovu těchto milých a i v dospělosti malých želv potřebujete - informace o druhu, o chovu a odchovu a zdravotní problematiku. V dalších kapitolách pak najdete představení všech klapavek, které prošly mým chovem – některé stále bydlí u mě („základní skupina“), jiné jsou už rozběhlé ve světě a některé jsou třeba ještě nezadané a čekají na své umístění – třeba u Vás. Pak můžete nahlédnout do mého chovu prostřednictvím historie, nebo galerií.
Jaké skupiny tedy momentálně mám? Dvě dospělé a produktivní želvy - z prvního mladého páru se stal dospělý alfa pár rodičovský – spolu zatím měli 71 živých mláďat (stav ke konci roku 2018). Jejich mláďata mají jména začínající na "S", druhý pár složený z nepříbuzné samičky a mého odchovaného samečka (z prvního roku, kdy se povedli 3 samečci) – ti měli první mláďata v roce 2013 a po sezóně 2016 už 25 mláďat (mláďata začínající "L"). Pak je zde třetí pár složený z mého prvního zázračně odchovaného mláděte - nyní už skoro desetileté samičky - a jejího nepříbuzného partnera. Jména jejich mláďat začínají na "R" a měli jich spolu dosud (po sezóně 2018) 26. Pak mám doma nastálo ještě jednoho potomka alfa páru s chimérismem, který u mě zůstnane a množit se nebude. A nakonec jsou zde proměnlivé skupiny mláďat, které se mění v závislosti na odchodech starších mláďat a klubání se nových.
Mým záměrem, kterého jsem dosáhla, bylo odchovávat mláďata od tří chovných párů: jednoho základního, druhého složeného z jejich dcery a nepříbuzného samce a třetího složeného z jejich syna a nepříbuzné samice. Odchovem mláďat od druhého a třetího páru jsem získala "F2" generaci - a mohu sledovat, jak se vyvíjí znaky zděděné po rodičích a prarodičích. Všechna moje odchovaná mláďata jsou tedy příbuzná - buď ve vztahu sourozeneckém, nebo ve vztahu teta-neteř (strýc-synovec apd.) Nedoporučuji tedy jenom z mých odchovanců tvořit další chovné páry.
Vedle klapavek chovám ještě další vodní potvůrky: jednoho samce skrytohlavé želvy druhu tereka kaštanová (Pelusios castaneus), jednu drápatku obecnou (Xenopus laevis) a žebrovníka (Pleurodeles waltl) a akvarijní rybky endlerky (Poecilia wingei) jako úklidovou četu, kdyby se v želvích nádržích objevily komáří larvy. Mou domácnost ještě sdílí tři potvůrky suchozemské: velmi krásná a socializovaná desetiletá samice želvy řecké (Testudo graeca terrestris) jordánského poddruhu – první potomek chovné skupiny z dovozu do jedné české Zoo – a její první syn a pak dcera z následujícího roku. No a abych se furt neválela jen doma u želv, přibyla k nám v roce 2018 ještě psice - hyperaktivní maďarská vizsla. Od štěňátka vyrůstala se želvami a nyní plní funkci želvího dozorce a obránce - vyhledává zaběhnuté krunýřovky v divočině a srdnatě je brání před jinými psími útočníky.
Na těchto stránkách najdete nejvíc informací o druhu klapavka obecná, ale jeden oddíl je věnován i "sušenkám"a jedna další kapitola i terece kaštanové.
Ke všem tématům jsem použila vlastní fotodokumentaci, jen několik málo obrázků je vypůjčených a zdroje jsou řádně ocitovány. Dohromady naleznete v textech o klapavkách 175 obrázků. (Ke snadnější orientaci v nich slouží tabulka „Obrázky v textech“ přiložená v této záložce.) Nepočítám „Představení zvířat“, galerie a kapitoly o "grékách" a terece, kde najdete další kupu fotografií, které tabulka nezahrnuje. Kapitoly o druhu a o zdraví a nemocech jsou jakousi prostou literární rešerší plus jsou použity některé mé poznatky. Gró kapitol o chovu pak tvoří mé zkušenosti a názory. NEnajdete zde jak se ta či ona věc dělat MÁ, ale jak ji DĚLÁM JÁ a jakých výsledků dosahuji. Každý nový názor a zkušenost je vítána. U každého tématu najdete diskusi – to je místo právě pro vaše příspěvky – můžete se ke všemu vyjádřit, či o tématech debatovat. Je důležité si uvědomit, že společný jediný návod na chov a odchov neexistuje, protože jak každý chovatel, tak každé prostředí i každé zvíře je jiné. Nechceme se dobrat jednoho návodu, ale chceme sbírat zkušenosti dobré – vedoucí ke zdravým, spokojeným a rozmnožujícím se zvířatům, i špatné – které by měly vést k tomu samému cíli. Takové zkušenosti a chyby by se totiž neměly opakovat jak tomu, kdo je udělal, tak ani nikomu jinému, kdo si o nich na těchto stránkách přečte.
A pak tu je ještě jeden smělý záměr, který tyto stránky naplňují. Jak asi víte, klapavky obecné neseženete v každém zverimexu. Také – aspoň pokud máte takový problém s útlocitností jako já – nemusíte nést zrovna lehce myšlenku, že byste svoje vypiplaná mláďata měli jen tak do nějakého zverimexu (a ještě k tomu za směšnou cenu) prodat. Takže jsem zde vytvořila i kapitolu „NABÍDKA, POPTÁVKA“, kde můžete poptávat i nabízet želvy, či např. akva-teraristické vybavení. Tak budou želvy nabízeny do dobrých rukou, chovatelům, kteří o ně opravdu stojí a budou se o ně umět postarat. Takoví chovatelé by se na těchto stránkách měli scházet a takovým bych i já svá mláďata svěřila s čistým svědomím.
Takže díky, že jste tady, díky za vaše názory a příspěvky. Snad informace zde sdílené budou k užitku chovancům i chovatelům.
Eliška
NEOFICIÁLNÍ FOTO
(Kdo by si to taky nezkusil, že? ;-))