Vítejte na stránkách věnovaných chovu klapavky obecné

POSLEDNÍ AKTUALIZACE STRÁNEK: 18. 08. 2021

Klapavka obecná je VODNÍ (přesněji BAHENNÍ či BRODIVÁ), převážně masožravá želva, vhodná do domácích hobby chovů zejména díky malému vzrůstu a poměrnou nenáročností chovu. Chov se uskutečňuje v akvateráriích (akvária s nízkým sloupcem vody a malou částí souše.)

 

O účelu těchto stránek prosím čtěte hned v první záložce vpravo.

V dalších kapitolách najdete obecné informace o druhu Sternotherus odoratus (klapavka obecná, nebo "pižmová") - něco o historii a zařazení druhu, něco o znacích, biologii, anatomii a smyslech. Pak se můžete seznámit s mými chovanci a mezi mláďaty si třeba vybrat to svoje...

A v následujícím obsáhlém oddílu "O chovu" se dočtete jak se o něj postarat - jak ho ubytovat, krmit, jak bylo mládě odchováno (a jak můžete později třeba odchovat jeho mláďata) a co se dá s takovou želvou ještě dělat.

Jako podkapitolu kapitoly "O odchovu" najdete příběh mého prvního mláděte - zde se můžete dočíst o mých začátcích s odchovem a vzít si z toho hlavní poznatek - že i amatér může dojít úspěchu v této oblasti :-)

Nakonec si můžete přečíst něco o zdravotní problematice klapavek a jim podobných želv, nakouknout do historie mého chovu, nebo se probrouzdat galerií.

Děkuji všem návštěvníkům a přeji příjemné počtení a pokoukání.

Eliška


Novinky

Vítám SABIANA

27.07.2012 15:33

Tak snad se konečně vrtkavé chovatelské štěstí obrací - klepu to honem na všechny materiály okolo. Dnes ráno jsem vyndala z inkubátoru první letošní ZDRAVÉ mládě. Je dlouhokrké a nohaté, má správný počet nosů, prstů i štítků a s vaječným zubem pod nosem povýšeně shlíží na svět. Seznamte se se Sabianem / Sabianou - novou kartu naleznete pod číslem 24 v kapitole "MOJE ZVÍŘATA - PŘEDSTAVENÍ".

—————

Sajani slaví první narozeniny!

27.07.2012 00:04

24. 7. 2012 se moje dvounosá chiméra Sajani navzdory pochybným prognózám při vyklubání dožila prvního roku věku.

—————

Voryn příběh konečně publikován

02.07.2012 11:57

V kapitole "MOJE ZVÍŘATA - PŘEDSTAVENÍ" v kartě Vorony můžete pod profilovými obrázky najít slíbený příběh Vorynky života u mě. Uvidíte i poměrně kvalitní RTG snímky březí želvy a dočtete se, za jakých okolností umřela. Pokud někdy zpozorujete podobné příznaky u svých chovanek, neváhejte s jejich řešením. Příběh Vorynky jsem publikovla také jako hold zvířeti, které ve mě zanechalo nesmazatelnou stopu. Život, který měl svědka, nebyl zbytečný.

—————

Vítám novou příchozí

15.06.2012 00:11

12. 6. 2012 k nám přibyla nová dospělá nepříbuzná samička. Pokřtěna byla "Livie" (dle pirátské lodi, nikoli dle první dámy) a najdete ji v sekci "MOJE ZVÍŘATA - PŘEDSTAVENÍ" pod pořadovým číslem 23.

—————

Další katastrofa v inkubátoru

16.05.2012 11:12

Poslední dobou se mi přestalo dařit. Tři mláďata z únorové snůšky jsou mrtvá, poslední vejce, co ještě nesmrdí, ale už má 87. den inkubace, je stále v inkubátoru. Mláďata byla zcela vyvinutá, zadní nožičky měla rovné. Klubali se ale s velkým žloutkovým vakem a pravděpodobně vykrvácela. Vypadalo to, jako by se klubala o dva tři dny dříve. Ale proč? Nebo mohlo jít o infekci - stejnou, která skolila předchozí snůšku. Ačkoli byl inkubátor mezitím vydezinfikován, zjevně to nepomohlo. MÁ NĚJAKÝ CHOVATEL S PODOBNÝMI ÚHYNY ZKUŠENOSTI? POTŘEBOVALA BYCH PORADIT - TYHLE ZTRÁTY UŽ JSOU NEÚNOSNÉ.

—————

Vytvořena nová kapitola o zimování

12.05.2012 12:27

Díky ochotě a zkušenostem dvou chovatelů, kteří mi poslali své informace, jsem vyrobila novou kapitolu, která se zabývá problematikou zimování klapavek. Najdete ji v kapitole: "O CHOVU - 5. O ZIMOVÁNÍ". Jedná se o upravený text převedený z kapitoly "O MANIPULACI A DALŠÍCH AKTIVITÁCH" a rozšířený o nové informace. Máte-li někdo také zkušenosti se zimováním, pošlete své informace a já je tady zveřejním. 

—————

Aktualizován Příběh Sajani

06.05.2012 18:15

V kartě Sajani v kapitole "MOJE ZVÍŘATA - PŘEDSTAVENÍ" je dodnes dopsán vývoj jejího stavu. A tentokrát to nejsou špatné zprávy.

—————

Smutná událost

27.04.2012 11:05

24. 4. 2012 umřela Vora, jediná moje nepříbuzná samička, do které jsem vkládala veliké chovatelské naděje a ke které byl určen Simon - jeden ze Samuelových synů. Nepřežila operaci první a hned zadržené snůšky. Hned napoprvé měla tři veliká vejce (Sabina kdysi začínala s jedním menším a delším, Vora hned měla tři atypicky veliká). Po marné snaze o vyvolání kladení jsem ji na doporučení veterinárního lékaře nechala operovat. Po anestezii se ale bohužel už neprobudila. Celý její příběh sepíšu v příštích dnech do její karty (stejně jako je napsán příběh Sajanin).

—————

Novinky ve článku o zimování klapavek

14.04.2012 15:39

V kapitole "O CHOVU - O MANIPULACI A DALŠÍCH AKTIVITÁCH" najdete ve článku "Zimování klapavek" (skoro na konci podkapitoly) poznatky o zimování klapavek "natvrdo", o které se s námi laskavě podělila jedna chovatelka ze Slovenska. Nový text je ve článku označen zářivější modrou barvou.

—————

Fotografie nových mláďat

14.04.2012 15:26

V kapitole "MOJE ZVÍŘATA - PŘEDSTAVENÍ" přibyly fotografie Samary a Sireny. Najdete je úplně dole v seznamu menu.

—————