Vítejte na stránkách věnovaných chovu klapavky obecné

POSLEDNÍ AKTUALIZACE STRÁNEK: 19. 01. 2023

Klapavka obecná je VODNÍ (přesněji BAHENNÍ či BRODIVÁ), převážně masožravá želva, vhodná do domácích hobby chovů zejména díky malému vzrůstu a poměrnou nenáročností chovu. Chov se uskutečňuje v akvateráriích (akvária s nízkým sloupcem vody a malou částí souše.)

 

O účelu těchto stránek prosím čtěte hned v první záložce vpravo.

V dalších kapitolách najdete obecné informace o druhu Sternotherus odoratus (klapavka obecná, nebo "pižmová") - něco o historii a zařazení druhu, něco o znacích, biologii, anatomii a smyslech. Pak se můžete seznámit s mými chovanci a mezi mláďaty si třeba vybrat to svoje...

A v následujícím obsáhlém oddílu "O chovu" se dočtete jak se o něj postarat - jak ho ubytovat, krmit, jak bylo mládě odchováno (a jak můžete později třeba odchovat jeho mláďata) a co se dá s takovou želvou ještě dělat.

Jako podkapitolu kapitoly "O odchovu" najdete příběh mého prvního mláděte - zde se můžete dočíst o mých začátcích s odchovem a vzít si z toho hlavní poznatek - že i amatér může dojít úspěchu v této oblasti :-)

Nakonec si můžete přečíst něco o zdravotní problematice klapavek a jim podobných želv, nakouknout do historie mého chovu, nebo se probrouzdat galerií.

Děkuji všem návštěvníkům a přeji příjemné počtení a pokoukání.

Eliška


Novinky

Vítám SAJURI

13.08.2012 16:46

Dnes dopoledne se vylouplo další zdravé krásné mládě. Jeho kartu (č. 27) naleznete v kapitole "MOJE ZVÍŘATA - PŘEDSTAVENÍ".

—————

nová data v tabulkách v kapitole "O ODCHOVU"

03.08.2012 22:35

Do tabulek v kapitole "O ODCHOVU" jsem připsala data k pěti mláďatům, která se narodila od doby, co jsem napsala  článek. S novými daty jsem přepočítala svou průměrnou dobu inkubace vajec. V článku rovněž přibylo pár nových informací, ale zdaleka to není vše. Chystám větší zásah do článku "O ODCHOVU", kde budou publikovány nové zkušenosti.

—————

DALŠÍ DVĚ NOVÁ ŽELVÁTKA JSOU NA SVĚTĚ

30.07.2012 11:41

Saleh a Simeon se narodili 29. 7. 2012. Jejich karty naleznete v kapitole "MOJE ZVÍŘATA - PŘEDSTAVENÍ" pod čísly 25 a 26. Tímto je venku celá snůška nakladená 27. 5. 2012 (patří k nim také Sabian). Snad se vše vrací do starých dobrých kolejí... Mláďata jsou zdravá a čilá a neodolatelně roztomilá.

—————

Vítám SABIANA

27.07.2012 15:33

Tak snad se konečně vrtkavé chovatelské štěstí obrací - klepu to honem na všechny materiály okolo. Dnes ráno jsem vyndala z inkubátoru první letošní ZDRAVÉ mládě. Je dlouhokrké a nohaté, má správný počet nosů, prstů i štítků a s vaječným zubem pod nosem povýšeně shlíží na svět. Seznamte se se Sabianem / Sabianou - novou kartu naleznete pod číslem 24 v kapitole "MOJE ZVÍŘATA - PŘEDSTAVENÍ".

—————

Sajani slaví první narozeniny!

27.07.2012 00:04

24. 7. 2012 se moje dvounosá chiméra Sajani navzdory pochybným prognózám při vyklubání dožila prvního roku věku.

—————

Voryn příběh konečně publikován

02.07.2012 11:57

V kapitole "MOJE ZVÍŘATA - PŘEDSTAVENÍ" v kartě Vorony můžete pod profilovými obrázky najít slíbený příběh Vorynky života u mě. Uvidíte i poměrně kvalitní RTG snímky březí želvy a dočtete se, za jakých okolností umřela. Pokud někdy zpozorujete podobné příznaky u svých chovanek, neváhejte s jejich řešením. Příběh Vorynky jsem publikovla také jako hold zvířeti, které ve mě zanechalo nesmazatelnou stopu. Život, který měl svědka, nebyl zbytečný.

—————

Vítám novou příchozí

15.06.2012 00:11

12. 6. 2012 k nám přibyla nová dospělá nepříbuzná samička. Pokřtěna byla "Livie" (dle pirátské lodi, nikoli dle první dámy) a najdete ji v sekci "MOJE ZVÍŘATA - PŘEDSTAVENÍ" pod pořadovým číslem 23.

—————

Další katastrofa v inkubátoru

16.05.2012 11:12

Poslední dobou se mi přestalo dařit. Tři mláďata z únorové snůšky jsou mrtvá, poslední vejce, co ještě nesmrdí, ale už má 87. den inkubace, je stále v inkubátoru. Mláďata byla zcela vyvinutá, zadní nožičky měla rovné. Klubali se ale s velkým žloutkovým vakem a pravděpodobně vykrvácela. Vypadalo to, jako by se klubala o dva tři dny dříve. Ale proč? Nebo mohlo jít o infekci - stejnou, která skolila předchozí snůšku. Ačkoli byl inkubátor mezitím vydezinfikován, zjevně to nepomohlo. MÁ NĚJAKÝ CHOVATEL S PODOBNÝMI ÚHYNY ZKUŠENOSTI? POTŘEBOVALA BYCH PORADIT - TYHLE ZTRÁTY UŽ JSOU NEÚNOSNÉ.

—————

Vytvořena nová kapitola o zimování

12.05.2012 12:27

Díky ochotě a zkušenostem dvou chovatelů, kteří mi poslali své informace, jsem vyrobila novou kapitolu, která se zabývá problematikou zimování klapavek. Najdete ji v kapitole: "O CHOVU - 5. O ZIMOVÁNÍ". Jedná se o upravený text převedený z kapitoly "O MANIPULACI A DALŠÍCH AKTIVITÁCH" a rozšířený o nové informace. Máte-li někdo také zkušenosti se zimováním, pošlete své informace a já je tady zveřejním. 

—————

Aktualizován Příběh Sajani

06.05.2012 18:15

V kartě Sajani v kapitole "MOJE ZVÍŘATA - PŘEDSTAVENÍ" je dodnes dopsán vývoj jejího stavu. A tentokrát to nejsou špatné zprávy.

—————