Vítejte na stránkách věnovaných chovu klapavky obecné

POSLEDNÍ AKTUALIZACE STRÁNEK: 29. 04. 2020

Klapavka obecná je VODNÍ (přesněji BAHENNÍ či BRODIVÁ), převážně masožravá želva, vhodná do domácích hobby chovů zejména díky malému vzrůstu a poměrnou nenáročností chovu. Chov se uskutečňuje v akvateráriích (akvária s nízkým sloupcem vody a malou částí souše.)

 

O účelu těchto stránek prosím čtěte hned v první záložce vpravo.

V dalších kapitolách najdete obecné informace o druhu Sternotherus odoratus (klapavka obecná, nebo "pižmová") - něco o historii a zařazení druhu, něco o znacích, biologii, anatomii a smyslech. Pak se můžete seznámit s mými chovanci a mezi mláďaty si třeba vybrat to svoje...

A v následujícím obsáhlém oddílu "O chovu" se dočtete jak se o něj postarat - jak ho ubytovat, krmit, jak bylo mládě odchováno (a jak můžete později třeba odchovat jeho mláďata) a co se dá s takovou želvou ještě dělat.

Jako podkapitolu kapitoly "O odchovu" najdete příběh mého prvního mláděte - zde se můžete dočíst o mých začátcích s odchovem a vzít si z toho hlavní poznatek - že i amatér může dojít úspěchu v této oblasti :-)

Nakonec si můžete přečíst něco o zdravotní problematice klapavek a jim podobných želv, nakouknout do historie mého chovu, nebo se probrouzdat galerií.

Děkuji všem návštěvníkům a přeji příjemné počtení a pokoukání.

Eliška


Novinky

Mláďátka 2018 rozebrána

26.03.2019 09:40

V neděli 24. 03. 2019 opustilo své rodiště poslední z mláďat z roku 2018. Mám radost. Velké díky všem novým majitelům, kteří poskytli domov mým odchovancům!

V současné době tedy už není k odběru žádné loňské mládě. Nicméně na samičky přichází jaro a první z nich (Sinďa) již byla spatřena v kladišti, kterak provádí hloubkové sondy... ;-)

—————

Zbývá poslední mládě z roku 2018...

27.02.2019 15:24

... které u mě čeká na svůj nový domov. Je to pětiměsíční Ragon a najdete ho v oddíle MOJE ZVÍŘATA - PŘEDSTAVENÍ v kartě č. 122. Mládě je krásné, zdravé, nyní váží okolo 12 gramů. Tak kdo ještě nemá doma klapavku ;-) ?

—————

PF 2019

04.01.2019 14:25

Všem příznivcům klapavek a jejich klapavkám přeji do nového roku zdraví a dobré bydlo. A ať si navzájem přinášíte samou radost!

A kdo ještě nemá svou klapavku, která by mu přinášela samou radost, může jí mít klidně zítra. 4 krásná mláďátka, dávno nachystaná k odběru, u mě čekají na svá nová dobrá bydla. Najdete je v sekci MOJE ZVÍŘATA - PŘEDSTAVENÍ → MLÁĎATA Z ROKU 2018 v kartách č. 121. Suhad, č. 122. Ragon, 123. Rambis a 124. Raoul.

 

 

—————

Fotografie podzimních mláďat...

15.10.2018 14:54

... byly konečně doplněny do všech karet. Nyní si podle nich můžete vybrat to své mládě.

—————

Letní a podzimní úroda mláďat

17.09.2018 13:59

I když jsem se přes léto odmlčela, želvičky ne. Ba naopak - o slovo se jich přihlásilo hned 6 - vylíhla se tři mláďata od Sabinky a Samuela: 120. Sinnustret, 121. Suhad, 125. Shiba a tři mláďata opustila vajíčka nakladená Sindičkou - a "R" tým tak konečně víc jak po roce získal nové příslušníky: 122. Ragon, 123. Rambis a 124. Raoul. Jejich karty jsou již založeny, ale fotografie ještě neobsahují. Všechna uvedená mláďata jsou k zamluvení a jedno dřívě narozené - karta č. 116. Satu je k odběru ihned.

Stala se ale i smutná událost - mládě Sirta, narozené 18. 05. 2018, uhynulo v nedožitých 4 měsících věku. Od začátku mělo velké problémy - vylezlo s krvavým váčkem, dlouho se hojilo a pak ještě dlouho nechtělo začít přijímat potravu. Pak ale přecijen začalo a vypadalo to nadějně. Navzdory tomu, že jedlo, ale vůbec nerostlo - zůstávalo pořád tak malé, jako by zrovna vylezlo z vejce. Něco bylo špatně. A 15. 09. 2018 uhynulo. Je to záhada.

Aktuálně čekám každým dnem ještě jedno "S" mládě - sourozence ze snůšky Shiby. Další snůška je momentálně nejistá - snažím se zachránit 3 zbývající vejce z 5 Sindiččiných. Obávám se ale, že je pozdě a plody jsou již odumřelé - ošetřovala jsem je dezinfekcí a lepila pukliny. Vidím jen malou naději. No a pak jsou v inkubátoru ještě dvě čerstvé snůšky, takže uvidíme, zda z nich něco vyleze.

—————

Díky

29.05.2018 15:57

Dostala jsem informaci o určení pohlaví jednoho mého odchovance - samičky mají v mé malé statistice další čárku. Rovněž jsem obdržela a vystavila tři fotografie z jejího domova, který sdílí spolu s rybkami. Inspirativní fotografie se spokojenou klapavčí slečnou můžete shlédnout v kartě č. 108. Ryan v "MLÁĎATECH Z r. 2016". Děkuji novým majitelům za to, jak pěkně se o svou klapavku starají! :-)

Opět se jemně připomínám - kdo máte klapavku ode mě a povedlo se Vám již určit pohlaví, prosím o zaslání této informace.

—————

Mládě s nejistým osudem

21.05.2018 13:51

V pátek 18. 05. 2018 se po týdnu stráveném ve vejci ve stádiu "spacák" (tzn. hlava venku, zbytek tělíčka ve vejci) vykulilo 116. mládě mého chovu, které bylo pojmenováno Sirta. Mládě má bohužel problém - i po značně prodloužené době inkubavce a pobytu ve vejci po proražení skořápky vylezlo s nepěkným zbytkem žloutkového váčku, který se ne a ne oddělit. Jeho osud je tedy nejistý - nevím, zda přežije. Pokud ano, hrdě ho nabídnu k odběru (po nezbytných dvou měsících odchovu u mě). Navzdory své ztížené situaci je ale mládě velice temperamentní a je to malý vzteklounek - statečně se brání jakékoli kontrole bříška pohotovým smrděním a taky svou miniaturní tlamičkou okamžitě chňape po mých nenechavých prstech. S takovou tedy doufám, že to dá :-)

Drže palce se mnou. První fotografii Sirty ve vejci můžete už vidět v její kartě v "MLÁĎATECH z r. 2018".

—————

Fotografie prvních mláďat z r. 2018

09.05.2018 13:57

Konečně jsem do karet č. 116. Satu, 117. Savíra a 118. Sfinx dodala fotografie. Trochu jsem se s nimi opozdila, ale stálo za to si počkat na klidný prosluněný den na chatě - takové fotky mají docela jiný náboj, než ty narychlo nacvakané po práci pod umělým osvětlením. Tak snad vás potěší. Všechna tři krásná mláďátka jsou k zamluvení, k odběru budou cca za měsíc.

Připomínám, že ačkoli jsou mláďátka klapavek vyfotografována na suchu, jedná se o vodní želvy a je potřeba je chovat převážně ve vodě - v akvateráriích s menší částí souše.

Satu, Savíra a Sfinx čekají na své nové majitele.

Klasická ukázka toho, jak mláďata holdují focení.

—————

První klubka 2018

11.04.2018 12:20

V minulých dvou dnech se vyklubala 3 mláďátka z první letošní snůšky. Patří alfa páru Sabině a Samuelovi a jmenují se Satu, Savíra a Sfinx. Jejich karty najdete v PŘEDSTAVENÍ - MLÁĎATA Z ROKU 2018. Fotografie tam přibydou za pár dní, až se mláďátkům zavřou bříška a začnou baštit. To už je budu moci trochu pomučit focením. Teď jsou to ještě novorození vyoránci. K odběru budou v půlce června, ale už nyní si je můžete zamluvit.

—————

Aktuální situace v chovu

27.02.2018 12:55

Zdravím všechny klapavčí příznivce v roce 2018!

Mám pár nepřevratných novinek k oznámení.

1. V minulých dnech odjely dvě mladé klapavky do nových domovů do Olomouce a do Karviné. Mám z nich radost.

2. V současné době je doma tedy už jen jedno mládě k odběru a to č. 114 Sefini. Je tříměsíční a můžete ho mít doma třeba hned zítra ;-)

3. Nová mláďátka jsou očekávána - právě se v inkubátoru vyvíjí 5 vajíček, které během zimy nakladla Sabinka. Nejbližší termín líhnutí je začátkem dubna.

4. Na další mláďátka je zaděláno - o víkendu se ochotně spářily všechyny tři mé chovné páry. Proběhla čištění a dolívání čerstvé vody, což zapůsobilo správně stimulačně. Samečci byli žádostiví, samičky ochotné. Idylka. A příslib mláďat i od Sindičky a Livie.

Tak ať se vám v novém roce daří!

—————