Vítejte na stránkách věnovaných chovu klapavky obecné

POSLEDNÍ AKTUALIZACE STRÁNEK: 18. 08. 2021

Klapavka obecná je VODNÍ (přesněji BAHENNÍ či BRODIVÁ), převážně masožravá želva, vhodná do domácích hobby chovů zejména díky malému vzrůstu a poměrnou nenáročností chovu. Chov se uskutečňuje v akvateráriích (akvária s nízkým sloupcem vody a malou částí souše.)

 

O účelu těchto stránek prosím čtěte hned v první záložce vpravo.

V dalších kapitolách najdete obecné informace o druhu Sternotherus odoratus (klapavka obecná, nebo "pižmová") - něco o historii a zařazení druhu, něco o znacích, biologii, anatomii a smyslech. Pak se můžete seznámit s mými chovanci a mezi mláďaty si třeba vybrat to svoje...

A v následujícím obsáhlém oddílu "O chovu" se dočtete jak se o něj postarat - jak ho ubytovat, krmit, jak bylo mládě odchováno (a jak můžete později třeba odchovat jeho mláďata) a co se dá s takovou želvou ještě dělat.

Jako podkapitolu kapitoly "O odchovu" najdete příběh mého prvního mláděte - zde se můžete dočíst o mých začátcích s odchovem a vzít si z toho hlavní poznatek - že i amatér může dojít úspěchu v této oblasti :-)

Nakonec si můžete přečíst něco o zdravotní problematice klapavek a jim podobných želv, nakouknout do historie mého chovu, nebo se probrouzdat galerií.

Děkuji všem návštěvníkům a přeji příjemné počtení a pokoukání.

Eliška


Novinky

Nová sezóna zahájena

29.04.2020 09:48

První dvě snůšky roku 2020 se už pilně inkubují. Jedna z nich vypadá neoplozeně, ale druhá nadějně. Další snůšky očekávám.

Přeji všem krásné jaro!

—————

Mláďata 2019 venku

31.10.2019 10:38

Tak v sezóně 2019 nakonec vylezlo 7 mláďat. Není to tedy takové fiasko, jak to na jaře vypadalo, ale ani žádné terno. A velmi se těším z toho, že ačkoliv je 5 z nich ještě doma, všechna už mají svou umístěnku, někdo na ně někde čeká a připravuje jim domov. Všem stávajícím i budoucím novým majitelům děkuji za jejich zájem.

—————

Mláďata zamluvena

24.09.2019 15:30

20. 9. 2019 se vylíhla dvě mláďata ze tří avizovaných - Sidon a Simyra. Obě byla dnes zamluvena. Ale kdo ještě letos uvažuje o pořízení klapavčete, nezoufejte - ještě tři mláďata jsou vbrzku očekávána.

—————

Tři na cestě

20.09.2019 09:34

Právě se líhnou tři mláďata Sabiny a Samuela, která budou k odběru za dva měsíce. Předběžné poptávky momentálně nejsou, takže mláďata jsou nezadaná a mohou být vaše.

První z nich, pojmenované Sidon, vylezlo 20. 9. 2019 ráno. Foto je z večera 19. 9. Další dvě jsou na cestě.

—————

Další vlaštovka

28.08.2019 10:21

...nebo tedy želvě se vylíhlo 26. 8. 2019. Potomek Sindičky a Robieho byl pojmenován Rufin. A hned druhý den bylo mládě zamluveno. Takže už mu někde chystají láskyplnný nový domov, kam se za dva měsíce přesune :-) Jó, takhle kdyby to bylo vždycky...

—————

Salyho potomci

14.08.2019 14:56

Obdržela jsem radostnou novinu: v Hradci Králové se vylíhla mláďata samečka Salyho, mého v pořadí 7. odchovance narozeného v roce 2011. Třikrát sláva a gratulace úspěšným chovatelům! Nechť vám želvátka přináší samou radost.

—————

Tak přece

02.08.2019 16:46

Tak konečně - přecijenom se na jedno mládě z jarních snůšek štěstí usmálo a ono mžourá do světla světa. Vylíhlo se 22. 07. 2019 z jedné z Liviných sbůšek a má jméno Lycoris. Svou kartu už má v nové sekci "Mláďata z roku 2019". A ihned už je zamluvené. Další mláďata z nových snůšek jsou očekávána koncem léta a na podzim.

—————

Naděje zase svítá

08.07.2019 15:17

Provedla jsem pečlivou dvoukolovou asanaci inkubátoru, mezitím byl inkubátor 10 dní odpojen a vysušen. Bylo to v době veder, takže v pokoji na vrchní polici pod ručníkem měla zbylá vajíčka přibližně stejnou teplotu, jako by měla v inkubátoru. Vyházela jsem všechny staré inkubační dózy a starý substrát a nakoupila vše nové. Sterilizovala veškerý materiál a vajíčka přestlala. Všechna 3 zbylá vajíčka stáje vypadají nadějně. Následně jsem získala od samic další dvě živé snůšky, které pak přišly rovnou do dezinfikovaného prostředí.

Inkubátor zase jede, termíny se blíží a naděje rozhodně jsou - a momentálně jich je i s novými vajíčky 8.

—————

Letošní odchov ve znamení nezdaru

19.06.2019 09:24

I nezdar k chovatelství bohužel patří a letos přišel. První netrpělivě očekávaná snůška se začala klubat v pondělí ráno, ale večer byla obě mláďata ve vejcích mrtvá.

Inventura všech ostatních snůšek dopadla velmi tristně - celkem z 19 vajíček v 7 snůškách (včetně té první) zbývá naděje pouze ve třech vajíčkách ze tří různých snůšek. Mláďata z nich by se mohla vylíhnout v době zhruba od 23. 6. (70. den prvního z nich) do 11. 8. (90. den posledního z nich).

Je možné, že přijdou ještě další snůšky, ale evidentně se děje něco nekalého - asi nějaká infekce. Vajíčka byla oplozená, ale život během inkubace prostě skončil - zlikvidovaná vejce byla plná červeného obsahu (tzn. už byl započat vývoj). Budou okamžitě podniknuta dezinfekční opatření, zbylá vajíčka přestlána do nového sterilního substrátu... pokud ještě není pozdě, mohlo by to pomoci. Ale letos to bude s klapavčaty tak jako tak fiasko :-( Nezlobte se na mě, prosím, velice mě to mrzí.

—————

Jarní nadílka

03.05.2019 15:01

A jede to zase nanovo. V inkubátoru už spinká 5 snůšek, celkem 14 vajíček od všech tří samic. Všechna se asi nevyklubou, ale několik letošních klapavčat určitě koncem jara přijde.

—————