Vítejte na stránkách věnovaných chovu klapavky obecné

POSLEDNÍ AKTUALIZACE STRÁNEK: 19. 01. 2023

Klapavka obecná je VODNÍ (přesněji BAHENNÍ či BRODIVÁ), převážně masožravá želva, vhodná do domácích hobby chovů zejména díky malému vzrůstu a poměrnou nenáročností chovu. Chov se uskutečňuje v akvateráriích (akvária s nízkým sloupcem vody a malou částí souše.)

 

O účelu těchto stránek prosím čtěte hned v první záložce vpravo.

V dalších kapitolách najdete obecné informace o druhu Sternotherus odoratus (klapavka obecná, nebo "pižmová") - něco o historii a zařazení druhu, něco o znacích, biologii, anatomii a smyslech. Pak se můžete seznámit s mými chovanci a mezi mláďaty si třeba vybrat to svoje...

A v následujícím obsáhlém oddílu "O chovu" se dočtete jak se o něj postarat - jak ho ubytovat, krmit, jak bylo mládě odchováno (a jak můžete později třeba odchovat jeho mláďata) a co se dá s takovou želvou ještě dělat.

Jako podkapitolu kapitoly "O odchovu" najdete příběh mého prvního mláděte - zde se můžete dočíst o mých začátcích s odchovem a vzít si z toho hlavní poznatek - že i amatér může dojít úspěchu v této oblasti :-)

Nakonec si můžete přečíst něco o zdravotní problematice klapavek a jim podobných želv, nakouknout do historie mého chovu, nebo se probrouzdat galerií.

Děkuji všem návštěvníkům a přeji příjemné počtení a pokoukání.

Eliška


Novinky

Po dlouhé době noví příchozí

04.09.2017 15:49

Vejce Livie a Robieho se sice nepovedla, ale poslední prázdninový den stihla dvě mláďata Sabiny a Samuela. Mláďata dostala zajímavá jména od mého partnera, který je "porodil" (rozuměj: "poprvé uviděl a vyndal z inkubátoru, zatímco já byla na dovolené"). Sidharta (což je prý vlastní jméno Buddhy) a Sibara jsou velmi temperamentní a nebojácná želvátka, která ihned začala baštit a bezostyšně se vystavují na kameni nad vodou. Určitě budou dělat radost tomu, kdo si je odnese domů. A odnést si je domů bude možné na konci října. Zamluvit si je můžete hned. Jejich karty a fotografie se brzy objeví v "Mláďatech z roku 2017".

Další úspěch hlásím na úseku suchozemek: Kyře se letos ze 16 na jaře nakladených vajíček vyklubala tři nádherná mláďatka: Kaliméra, Kaya a Karima. Info o nich také časem přibyde na stránce "Mé suchozemky". Kaliméra a další letošní suchozemští drobečkové, kteří se narodili v chovu mé kamarádky Markéty, mohou být vaši. Uvažujete-li o suchozemské želvičce, navštivte sesterský web: www.spokojena-zelva.cz/nabidka-zelvat/  a použijte uvedený kontakt.

—————

Přecijen se něco děje. Že by nový rod?

28.06.2017 10:59

V uplynulých dnech jsem zainkubovala další dvě klapavčí snůšky. Jednu Sindinu o 2 vejcích a druhou Livinu o 3 vejcích. Otcem obou snůšek je Robie. Na jaře se Simon se svou zákonitou samicí Livií pářit nechtěl, tak jsem ji předhodila Robiemu a ten zájem měl. A Livie taky. Takže nám vznikl nový pár a pokud se narodí z tohoto spojení mláďata, budou nepříbuzná Sabininu rodu - tzn. mláďatům začínajícím na "S". S těmito mláďaty tedy budou moci v budoucnu vytvořit i chovný pár. Což bude poprvé v historii mého chovu (doteď byla všechna mláďata příbuzná nejméně ve vztahu teta-neteř/ bratranec-sestřenice apd.) Tak uvidíme, zda letos vzejde nový rod klapavčích mláďat :-)

V současnosti tedy očekávám 7 klapavčat, která se mají líhnout během září.

A k tomu ještě prosvícení Kyřiné snůšky odhalilo tři vyvíjející se embrya želvátek řeckých. Ta by měla spatřit světlo světa dříve - okolo půlky srpna.

—————

Mláďata 2017 - budou?

16.06.2017 10:22

No, snad budou, ale moc jich nebude. Děvčata se po letech usilovného množení rozhodla odpočívat. Jedinou snůšku, kterou jsem letos na jaře našla, jsem včera zlikvidovala, neboť nebyla oplozená. Ale včera jsem zainkubovala druhou - tentokrát Sabininu. A ačkoli je úplně čerstvá, vykazuje znaky oplozenosti (bodeť by ne - Sabina se Samem holdují páření několikrát do týdne :-)) Takže tato dvě mláďata čekám začátkem září. Ale zda budou na podzim ještě další, nemohu nyní slíbit. Snad se ještě nějaká snůška objeví... kladiště kontroluju zhruba obden.

—————

Záchrana mořských želv je v rukou lidí!

02.06.2017 09:56

Na světě žije 7 druhů mořských želv. Všechny druhy jsou lidskou činností ohrožené vyhynutím, 4 dokonce kriticky. Informujte se na stránkách projektu české bioložky Mgr. Hany Svobodové, která pracuje v Indonésii na ochraně mořských želv: www.morskezelvy.cz. Více také v sekci „CO VÁS DÁL MŮŽE ZAJÍMAT“.

—————

Co bylo po zimě

04.05.2017 11:30

V Kartě Kamby (v sekci "Moje suchozemky") najdete pod původním textem nové povídání o tom, co se stalo, když se vrátila Kyra po zimování domů. Je tam i 12 nových a podle mě krásných fotografií pro všechny milovníky želv. Tak se pokochejte, chcete-li.

—————

Je dobré, mít dvojče

03.05.2017 14:07

Z nedávného večera...

Sorian a Soberon - 2 želvičky z jednoho vejce.

—————

Siminy fotografie...

21.04.2017 14:27

... již najdete v její kartě č. 111 v "Mláďatech z roku 2017" pod nabídkou "Moje zvířata - představení".

—————

Jarní pozdravení

12.04.2017 13:50

Jak vidíte, suchozemky využily prvních několika nádherných teplých dní k první procházce mezi jarními květy. Myslím, že tento pohled potěší nejen želvy. A tak je tady, aby udělal radost i vám. Všem návštěvníkům stránek přeji krásné jaro a příval nové energie!

—————

Růst Kamby

30.03.2017 14:26

Dnes jsem se trochu pověnovala sesumírování fotografií a informací o růstu prvního Kyřina mláděte, které před dvěma dny dovršilo osmý měsíc věku. Zajímavé poznatky jsem publikovala v její stránce, kterou najdete pod nabídkou "Moje suchozemky - Kamba". Jen si představte, že by dítě rostlo tak, jako grečí želvě: nejdřív úplně maličko, potom najednou třikrát tolik a po čase ještě dvakrát tolik, co před tím! Za jak dlouho bychom asi byli velcí a tlustí jako obři? V případě želvěte se tedy bavíme v řádu gramů, ale i tak je to fascinující.

—————

Tři neobvyklosti

28.03.2017 10:01

... se pojí s příchodem prvního letošního mláděte pojemnovaného Sima, které se vylíhlo 27. 03. 2017. Mládě se vykulilo z jediného vejce, které nakladla Sabina atypicky uprostřed zimy ještě v r. 2016. Druhou neobvyklostí je, že jej nakladla do vody, což normálně nedělá. Sabina je z mých třech samic nejpečlivější matka. Mládě se navzdory nejisté prognóze ale zdárně vyvíjelo, nicméně očekáváno bylo zhruba o 20 dní dříve. Co proboha dělalo ve vejci celých 105 dní, je zajímavou otázkou. Tato inkubační doba je jeho třetí neovyklostí. Kartu Simy už najdete v nové sekci "Mláďata z r. 2017", která je pod stránkou "Moje zvířata - představení". Fotografie zatím nejsou, s focením čekám, až se uzavře bříško, ze kterého ještě kouká zbyteček žloutkového váčku.

—————