Vítejte na stránkách věnovaných chovu klapavky obecné

POSLEDNÍ AKTUALIZACE STRÁNEK: 29. 04. 2020

Klapavka obecná je VODNÍ (přesněji BAHENNÍ či BRODIVÁ), převážně masožravá želva, vhodná do domácích hobby chovů zejména díky malému vzrůstu a poměrnou nenáročností chovu. Chov se uskutečňuje v akvateráriích (akvária s nízkým sloupcem vody a malou částí souše.)

 

O účelu těchto stránek prosím čtěte hned v první záložce vpravo.

V dalších kapitolách najdete obecné informace o druhu Sternotherus odoratus (klapavka obecná, nebo "pižmová") - něco o historii a zařazení druhu, něco o znacích, biologii, anatomii a smyslech. Pak se můžete seznámit s mými chovanci a mezi mláďaty si třeba vybrat to svoje...

A v následujícím obsáhlém oddílu "O chovu" se dočtete jak se o něj postarat - jak ho ubytovat, krmit, jak bylo mládě odchováno (a jak můžete později třeba odchovat jeho mláďata) a co se dá s takovou želvou ještě dělat.

Jako podkapitolu kapitoly "O odchovu" najdete příběh mého prvního mláděte - zde se můžete dočíst o mých začátcích s odchovem a vzít si z toho hlavní poznatek - že i amatér může dojít úspěchu v této oblasti :-)

Nakonec si můžete přečíst něco o zdravotní problematice klapavek a jim podobných želv, nakouknout do historie mého chovu, nebo se probrouzdat galerií.

Děkuji všem návštěvníkům a přeji příjemné počtení a pokoukání.

Eliška


Novinky

mládě Saman a další novinky

22.11.2016 11:13

Dnes konečně přibyla karta posledního mláděte, narozeného v tomto roce (2016). Najdete ji pod číslem 110. Saman. Je to neobyčejně fotogenické mládě a spíše pózovalo, než aby se mi snažilo focení znemožnit (jako 99,9% ostatních mláďat). To, plus neobyčejně jasný 17. listopad zapříčinilo, že fotografie jsou nestandartně pěkné a použitelných záběrů bylo přehršel. Dovolila jsem si dát mu jich do karty rovnou 9. Doufám, že si je užijete.

Připomínám, že v současné době JE MOŽNO PŘEVZÍT 2 MLÁĎATA HNED (karta č. 104 Sanco a č. 107 Rubi) A DALŠÍ 3 MLÁĎATA JE MOŽNO ZAMLUVIT (č. 108 Ryan, č. 109 Sidha a č. 110 Saman). Tak neváhejte ;-)

Pak ještě přibyly dvě fotografie na nové stránce grečího mláděte Kamby (pod nadstránkou "Moje suchozemky"). Růst Kambičky - aneb Kamba třikrát na váze a slunění s nohama dozadu (To miluju :-))

—————

Moje suchozemky

16.11.2016 12:52

Možná si někdo všiml, že na čas zmizela z menu stránka "Kyra". Byla skryta proto, že byla v rozsáhlé výstavbě a zároveň s ní vznikala ještě jedna stránka nová. Nyní můžete v menu vpravo dole najít novou stránku s názvem "Moje suchozemky". Ta obsahuje dvě podstránky. Jednu - s názvem "Kyra" - už možná znáte. Nově však pod původním zápisem z roku 2011 najdete nový zápis s fotografiemi o tom, co bylo dál a co všecko se změnilo. A pak se můžete podívat na zbrusu novou stránku s názvem "Kamba", kterou naleznete hned pod "Kyrou". Kyra už totiž není jediná suchozemka v mé domácnosti...

—————

Poslední letošní klapavče

03.11.2016 11:10

30. 10. 2016 se vylíhlo poslední letošní mimčo a bylo pojmenováno Saman. Je to celkově 107. mládě narozené v mém chovu a je Sabiny a Samuela. Jejich je to mládě v pořadí 59. Zajímavé je na něm ještě to, že vylezlo z vejce o 11 dní později, než jeho sourozenec (normálně se snůška líhne +- současně) a že jeho vejce mělo od 37. dne inkubace dlouhou podélnou a docela širokou prasklinu. Prasklina byla vydezinfikována roztokem hypermanganu a zalepena a mládě se v zalepeném vejci vesele vyvíjelo až ke zdárnému vylíhnutí :-)

Celkem tedy letos přišlo na svět pouze 11 mláďat - více snůšek (všechny od Livie a některé i od Sindičky) bylo neoplozených. Livie se ale zdravotně stabilizovala, sice doživotně bere lék na ledviny, ale její kondice je výborná. Pokud se nic nezmění, tak příští rok se pářit bude a mláďata snad budou zase i od ní.

LETOŠNÍ MLÁĎATA JSOU NYNÍ K ZAMLUVENÍ, jedno už je k odběru ihned (karta č. 104 Sanco), ostatní mohou být u Vás doma do konce roku 2016.

—————

Klapavko-mláděcí novinky

28.10.2016 17:58

Před pár dny se po rekordně dlouhém klubacím procesu narodilo nové klapavče Sabině a Samovi a dostalo jméno Sidha. Jeho kartu už i s fotografiemi (včetně dvou klubacích stádií) najdete v "PŘEDSTAVENÍ" - karta č. 109.

A nové fotografie dnes konečně přibyly i Ryanovi "Dlouhoocasníkovi", kterého najdete v kartě 108. Obě tato mláďátka jsou k zamluvení, k odběru budou dva měsíce po vylíhnutí.

—————

SPOKOJENÁ ŽELVA

24.10.2016 19:01

...je název zbrusu nového sesterského webu, který se zabývá chovem a odchovem dvou u nás nejhojněji chovaných druhů suchozemských želv - želvy žlutohnědé (Testudo graeca) a želvy zelenavé (Testudo hermanii). Najdete zde překrásné (a na rozdíl od tohoto webu) kvalitní fotografie domácí chovné skupiny, ale především fotografie a představení mláďat k odběru, z nichž si můžete vybrat to svoje. Navštivte:

www.spokojena-zelva.cz

(Pozorní návštěvníci pochopí, co, nebo spíše koho, mají tyto weby společného ;-)

Přeji příjemné kochání!

—————

Klíč k poznání rozkrmeného mláděte

20.10.2016 10:44

Podnětný dotaz jednoho z vás mě dovedl k nápadu, ukázat zde rozdíl mezi čerstvým, nerozkrmeným klapavčím mládětem a rozkrmeným mládětem připraveným k odběru. Když si vybíráte svou první želvičku a nemáte srovnání, nemusí vám být na první pohled jasné, jakou si zvolit, aby vám vydržela. Vždy byste měli kupovat mládě už rozkrmené, staré několik týdnů, ne několik dní. Jak tedy takové mládě na první pohled poznáte? Podívejte se na nový "manuál" na stránce "NABÍDKA - POPTÁVKA". Hned pod vizitkou najdete klíč k poznání mláděte připraveného k přesunu do nového domova.

—————

Další mimčo

07.10.2016 10:14

Dnes se vylíhlo další mládě, které na sebe nechalo čekat 84 dní. Už jsem si dělala starost, když jeho poslední sourozenec vylezl už před 16 dny. Ale i Ryan je konečně tady a je kouzelný/ná. Fotografie budou v dohledné době.

Další snůška tento týden překročila 60. den inkubace, takže další dvě mimča tu budou co nevidět.

—————

Rubi a čekání

28.09.2016 22:01

Nejnovější mládě Rubi má ode dneška ve své kartě č. 107 fotografie.

A ještě něco jsem dnes ulovila. Kvalita fotografie nic extra, ale je to momentka, tak kvalitu omluvte a pokochejte se, jak mláďata netrpělivě očekávají své večerní krmení :-)

—————

Budou další 4

14.09.2016 11:10

Po poslední inventuře vajec 12. 09. 2016 jsem vyřadila neoplozené snůšky a zůstala momentálně 4 vyvíjející se vejce. Z toho dvě se právě dostala do termínu, dvě jsou zhruba měsíční, takže ještě aspoň znovu jednou tolik jim zbývá. Ze Sindiččina dříve avizovaného pětivrhu už zbyla pouze dvě vejce - ostatní byla v průběhu inkubace vyřazena. A jsou to právě ta dvě vejce, která se budou líhnout v těchto dnech.

Další nová snůška byla objevena v kladišti, ale zřejmě patří Livii, takže asi bude také neoplozená. Takže ano, letos to vypadá na "limitovanou edici" - dohromady z letoška bude (pokud se vyklubou ta 4 očekávaná) 11 klapavčat.

—————

Fotky jsou u všech mláďat

07.09.2016 22:57

Dnes jsem dodala fotky i ke čtyřem zbývajícím mláďatům z roku 2016. Všech sedm má tedy nyní své fotografie. Můžete vybírat :-) Připomínám jen, že ačkoli jsou mláďata nafocena na suchu, jedná se o VODNÍ ŽELVY, tedy přesněji bahenní typ vodní želvy - je tedy potřeba chovat je v akvateráriích s větší plochou vody a menší souše.

Dále pro jistotu uvádím, že dvojčata Soberona a Soriana zatím nenabízím - nějakou dobu zůstanou u mě, abych je mohla pozorovat, pozorování zapisovat a vyvodit z toho nějaké užitečné poznatky a závěry o růstu dvojčat oproti "jedináčkům". Děkuji za pochopení.

—————