Vítejte na stránkách věnovaných chovu klapavky obecné

POSLEDNÍ AKTUALIZACE STRÁNEK: 19. 01. 2023

Klapavka obecná je VODNÍ (přesněji BAHENNÍ či BRODIVÁ), převážně masožravá želva, vhodná do domácích hobby chovů zejména díky malému vzrůstu a poměrnou nenáročností chovu. Chov se uskutečňuje v akvateráriích (akvária s nízkým sloupcem vody a malou částí souše.)

 

O účelu těchto stránek prosím čtěte hned v první záložce vpravo.

V dalších kapitolách najdete obecné informace o druhu Sternotherus odoratus (klapavka obecná, nebo "pižmová") - něco o historii a zařazení druhu, něco o znacích, biologii, anatomii a smyslech. Pak se můžete seznámit s mými chovanci a mezi mláďaty si třeba vybrat to svoje...

A v následujícím obsáhlém oddílu "O chovu" se dočtete jak se o něj postarat - jak ho ubytovat, krmit, jak bylo mládě odchováno (a jak můžete později třeba odchovat jeho mláďata) a co se dá s takovou želvou ještě dělat.

Jako podkapitolu kapitoly "O odchovu" najdete příběh mého prvního mláděte - zde se můžete dočíst o mých začátcích s odchovem a vzít si z toho hlavní poznatek - že i amatér může dojít úspěchu v této oblasti :-)

Nakonec si můžete přečíst něco o zdravotní problematice klapavek a jim podobných želv, nakouknout do historie mého chovu, nebo se probrouzdat galerií.

Děkuji všem návštěvníkům a přeji příjemné počtení a pokoukání.

Eliška


Novinky

Naděje zase svítá

08.07.2019 15:17

Provedla jsem pečlivou dvoukolovou asanaci inkubátoru, mezitím byl inkubátor 10 dní odpojen a vysušen. Bylo to v době veder, takže v pokoji na vrchní polici pod ručníkem měla zbylá vajíčka přibližně stejnou teplotu, jako by měla v inkubátoru. Vyházela jsem všechny staré inkubační dózy a starý substrát a nakoupila vše nové. Sterilizovala veškerý materiál a vajíčka přestlala. Všechna 3 zbylá vajíčka stáje vypadají nadějně. Následně jsem získala od samic další dvě živé snůšky, které pak přišly rovnou do dezinfikovaného prostředí.

Inkubátor zase jede, termíny se blíží a naděje rozhodně jsou - a momentálně jich je i s novými vajíčky 8.

—————

Letošní odchov ve znamení nezdaru

19.06.2019 09:24

I nezdar k chovatelství bohužel patří a letos přišel. První netrpělivě očekávaná snůška se začala klubat v pondělí ráno, ale večer byla obě mláďata ve vejcích mrtvá.

Inventura všech ostatních snůšek dopadla velmi tristně - celkem z 19 vajíček v 7 snůškách (včetně té první) zbývá naděje pouze ve třech vajíčkách ze tří různých snůšek. Mláďata z nich by se mohla vylíhnout v době zhruba od 23. 6. (70. den prvního z nich) do 11. 8. (90. den posledního z nich).

Je možné, že přijdou ještě další snůšky, ale evidentně se děje něco nekalého - asi nějaká infekce. Vajíčka byla oplozená, ale život během inkubace prostě skončil - zlikvidovaná vejce byla plná červeného obsahu (tzn. už byl započat vývoj). Budou okamžitě podniknuta dezinfekční opatření, zbylá vajíčka přestlána do nového sterilního substrátu... pokud ještě není pozdě, mohlo by to pomoci. Ale letos to bude s klapavčaty tak jako tak fiasko :-( Nezlobte se na mě, prosím, velice mě to mrzí.

—————

Jarní nadílka

03.05.2019 15:01

A jede to zase nanovo. V inkubátoru už spinká 5 snůšek, celkem 14 vajíček od všech tří samic. Všechna se asi nevyklubou, ale několik letošních klapavčat určitě koncem jara přijde.

—————

Mláďátka 2018 rozebrána

26.03.2019 09:40

V neděli 24. 03. 2019 opustilo své rodiště poslední z mláďat z roku 2018. Mám radost. Velké díky všem novým majitelům, kteří poskytli domov mým odchovancům!

V současné době tedy už není k odběru žádné loňské mládě. Nicméně na samičky přichází jaro a první z nich (Sinďa) již byla spatřena v kladišti, kterak provádí hloubkové sondy... ;-)

—————

Zbývá poslední mládě z roku 2018...

27.02.2019 15:24

... které u mě čeká na svůj nový domov. Je to pětiměsíční Ragon a najdete ho v oddíle MOJE ZVÍŘATA - PŘEDSTAVENÍ v kartě č. 122. Mládě je krásné, zdravé, nyní váží okolo 12 gramů. Tak kdo ještě nemá doma klapavku ;-) ?

—————

PF 2019

04.01.2019 14:25

Všem příznivcům klapavek a jejich klapavkám přeji do nového roku zdraví a dobré bydlo. A ať si navzájem přinášíte samou radost!

A kdo ještě nemá svou klapavku, která by mu přinášela samou radost, může jí mít klidně zítra. 4 krásná mláďátka, dávno nachystaná k odběru, u mě čekají na svá nová dobrá bydla. Najdete je v sekci MOJE ZVÍŘATA - PŘEDSTAVENÍ → MLÁĎATA Z ROKU 2018 v kartách č. 121. Suhad, č. 122. Ragon, 123. Rambis a 124. Raoul.

 

 

—————

Fotografie podzimních mláďat...

15.10.2018 14:54

... byly konečně doplněny do všech karet. Nyní si podle nich můžete vybrat to své mládě.

—————

Letní a podzimní úroda mláďat

17.09.2018 13:59

I když jsem se přes léto odmlčela, želvičky ne. Ba naopak - o slovo se jich přihlásilo hned 6 - vylíhla se tři mláďata od Sabinky a Samuela: 120. Sinnustret, 121. Suhad, 125. Shiba a tři mláďata opustila vajíčka nakladená Sindičkou - a "R" tým tak konečně víc jak po roce získal nové příslušníky: 122. Ragon, 123. Rambis a 124. Raoul. Jejich karty jsou již založeny, ale fotografie ještě neobsahují. Všechna uvedená mláďata jsou k zamluvení a jedno dřívě narozené - karta č. 116. Satu je k odběru ihned.

Stala se ale i smutná událost - mládě Sirta, narozené 18. 05. 2018, uhynulo v nedožitých 4 měsících věku. Od začátku mělo velké problémy - vylezlo s krvavým váčkem, dlouho se hojilo a pak ještě dlouho nechtělo začít přijímat potravu. Pak ale přecijen začalo a vypadalo to nadějně. Navzdory tomu, že jedlo, ale vůbec nerostlo - zůstávalo pořád tak malé, jako by zrovna vylezlo z vejce. Něco bylo špatně. A 15. 09. 2018 uhynulo. Je to záhada.

Aktuálně čekám každým dnem ještě jedno "S" mládě - sourozence ze snůšky Shiby. Další snůška je momentálně nejistá - snažím se zachránit 3 zbývající vejce z 5 Sindiččiných. Obávám se ale, že je pozdě a plody jsou již odumřelé - ošetřovala jsem je dezinfekcí a lepila pukliny. Vidím jen malou naději. No a pak jsou v inkubátoru ještě dvě čerstvé snůšky, takže uvidíme, zda z nich něco vyleze.

—————

Díky

29.05.2018 15:57

Dostala jsem informaci o určení pohlaví jednoho mého odchovance - samičky mají v mé malé statistice další čárku. Rovněž jsem obdržela a vystavila tři fotografie z jejího domova, který sdílí spolu s rybkami. Inspirativní fotografie se spokojenou klapavčí slečnou můžete shlédnout v kartě č. 108. Ryan v "MLÁĎATECH Z r. 2016". Děkuji novým majitelům za to, jak pěkně se o svou klapavku starají! :-)

Opět se jemně připomínám - kdo máte klapavku ode mě a povedlo se Vám již určit pohlaví, prosím o zaslání této informace.

—————

Mládě s nejistým osudem

21.05.2018 13:51

V pátek 18. 05. 2018 se po týdnu stráveném ve vejci ve stádiu "spacák" (tzn. hlava venku, zbytek tělíčka ve vejci) vykulilo 116. mládě mého chovu, které bylo pojmenováno Sirta. Mládě má bohužel problém - i po značně prodloužené době inkubavce a pobytu ve vejci po proražení skořápky vylezlo s nepěkným zbytkem žloutkového váčku, který se ne a ne oddělit. Jeho osud je tedy nejistý - nevím, zda přežije. Pokud ano, hrdě ho nabídnu k odběru (po nezbytných dvou měsících odchovu u mě). Navzdory své ztížené situaci je ale mládě velice temperamentní a je to malý vzteklounek - statečně se brání jakékoli kontrole bříška pohotovým smrděním a taky svou miniaturní tlamičkou okamžitě chňape po mých nenechavých prstech. S takovou tedy doufám, že to dá :-)

Drže palce se mnou. První fotografii Sirty ve vejci můžete už vidět v její kartě v "MLÁĎATECH z r. 2018".

—————