Vítejte na stránkách věnovaných chovu klapavky obecné

POSLEDNÍ AKTUALIZACE STRÁNEK: 29. 04. 2020

Klapavka obecná je VODNÍ (přesněji BAHENNÍ či BRODIVÁ), převážně masožravá želva, vhodná do domácích hobby chovů zejména díky malému vzrůstu a poměrnou nenáročností chovu. Chov se uskutečňuje v akvateráriích (akvária s nízkým sloupcem vody a malou částí souše.)

 

O účelu těchto stránek prosím čtěte hned v první záložce vpravo.

V dalších kapitolách najdete obecné informace o druhu Sternotherus odoratus (klapavka obecná, nebo "pižmová") - něco o historii a zařazení druhu, něco o znacích, biologii, anatomii a smyslech. Pak se můžete seznámit s mými chovanci a mezi mláďaty si třeba vybrat to svoje...

A v následujícím obsáhlém oddílu "O chovu" se dočtete jak se o něj postarat - jak ho ubytovat, krmit, jak bylo mládě odchováno (a jak můžete později třeba odchovat jeho mláďata) a co se dá s takovou želvou ještě dělat.

Jako podkapitolu kapitoly "O odchovu" najdete příběh mého prvního mláděte - zde se můžete dočíst o mých začátcích s odchovem a vzít si z toho hlavní poznatek - že i amatér může dojít úspěchu v této oblasti :-)

Nakonec si můžete přečíst něco o zdravotní problematice klapavek a jim podobných želv, nakouknout do historie mého chovu, nebo se probrouzdat galerií.

Děkuji všem návštěvníkům a přeji příjemné počtení a pokoukání.

Eliška


Novinky

PF 2018

19.12.2017 13:11

A jako malý předvánoční dárek byly (konečně) doplněny fotografie nejmladších mláďat - Sefini a Saluky.

—————

Kdopak to přichází?

29.11.2017 15:17

Sefini a Saluka - 63. a 64. mládě Sabiny a Samuela, 111. a 112. mládě živě narozené v mém chovu. Mláďata se vylíhla 23. a 25. 11. 2017 a jsou zdravá, krásná a temperamentní. I když to podle prvních fotografií "vyoránků" tak nevypadá.

Podrobnější informace najdete v jejich kartách v sekci "MOJE ZVÍŘATA - PŘEDSTAVENÍ - Mláďata z roku 2017" - karty č. 114 a 115. Už tam mají první tři fotografie a další brzy přibydou.

—————

Sorian

02.11.2017 09:39

Sorian/a, jedno z dvojčat z minulého roku, u mě stále čeká na svého nového majitele. Potom, co byl umístěn Soberon, je Sorian smutná želvička. Začal hůře jíst a nemá radost ze života. Také žije v malé nádrži, která už pro něj není dostačující. Akutně by potřeboval do nového většího domova. Pohlaví ještě není jisté, protože malý prostor teď zřejmě nedovoluje želvičce víc růst, ale přikláním se k samičce. Cena by byla dohodou. Neshání teď někdo krásnou mladou klapavku?

Kromě Soriana/ Soriany teď žádné mládě k odběru nemám, ale ve vejcích si lebedí dvě nová mláďata, která očekávám koncem listopadu.

—————

Mládě mých odchovanců

01.11.2017 10:17

Udělala mi radost zpráva, která přišla od majitele dvou mých odchovanců - Lapui (mládě z roku 2014) a Saleda (mládě z roku 2015). Před pár dny se vyklubalo jejich společné mládě! Bylo pojmenováno Odo a právě se snaží o rozkrmení. Blahopřeju a držím palce!

Pište mi, lidé, takové zprávy častěji. Mám hned pocit, že život má větší smysl.

—————

Jávský mech opět k dispozici

27.09.2017 09:36

Opět jsem z nádrže rybek vyndala pěkný bal jávského mechu, který kamkoli zašlu. Kdo ho chce? Nechci ho vyhodit, takže zašlu i zadarmo, ale dobrovolný příspěvek na poštovné uvítám :-) V případě zájmu použijte kontakty vpravo.

—————

Setkání světů

18.09.2017 15:17

Napadlo vás někdy, co si asi různé (somato)typy želv o sobě navzájem myslí? Želvy jsou úžasně přizpůsobivá prastará skupina plazů, která úspěšně obsadila jak suchou zemi, tak sezónní mokřady, sladkou vodu i oceány. Mezi želvami najdeme druhy plně terestrické, bahenní, sladkovodní plovavé i mořské. Pozná vodnice při setkání se sušenkou, že je to taky želva? A co si o ní asi myslí? "Mimozemšťan!" Nebo ne? :-D Každopádně zájem v sobě navzájem vzbuzují, jak dokazují fotografie klapavky Livie a mláděte želvy řecké Karimy.

Ovšem z fotografie Kyry s mořskou želvou karetou Nelinkou je vidět zájem jen značně jednostranný... ;-)

—————

Doplněny fotografie

08.09.2017 11:21

Nová mláďata Sidharta a Sibara mají už v kartách své fotografie. Najdete je v oddíle "Moje zvířata - představení" - "Mláďata z roku 2017", karty č. 112 a 113.

A další nové fotografie mají dvojčata Sorian a Soberon z loňského roku. Už je jim 1 rok a jsou z nich dorostenci. A hmotnost mají stejnou, jako jakákoli jiná roční klapavka, která neměla ve vejci sourozence. Příroda je mocná :-)

Jak se dvojčata změnila můžete posoudit v jejich kartách, které najdete v oddíle "Moje zvířata - představení" - "Mláďata z roku 2016", karty č. 101 a 102.

Poznáte který je který? ;-)

—————

Po dlouhé době noví příchozí

04.09.2017 15:49

Vejce Livie a Robieho se sice nepovedla, ale poslední prázdninový den stihla dvě mláďata Sabiny a Samuela. Mláďata dostala zajímavá jména od mého partnera, který je "porodil" (rozuměj: "poprvé uviděl a vyndal z inkubátoru, zatímco já byla na dovolené"). Sidharta (což je prý vlastní jméno Buddhy) a Sibara jsou velmi temperamentní a nebojácná želvátka, která ihned začala baštit a bezostyšně se vystavují na kameni nad vodou. Určitě budou dělat radost tomu, kdo si je odnese domů. A odnést si je domů bude možné na konci října. Zamluvit si je můžete hned. Jejich karty a fotografie se brzy objeví v "Mláďatech z roku 2017".

Další úspěch hlásím na úseku suchozemek: Kyře se letos ze 16 na jaře nakladených vajíček vyklubala tři nádherná mláďatka: Kaliméra, Kaya a Karima. Info o nich také časem přibyde na stránce "Mé suchozemky". Kaliméra a další letošní suchozemští drobečkové, kteří se narodili v chovu mé kamarádky Markéty, mohou být vaši. Uvažujete-li o suchozemské želvičce, navštivte sesterský web: www.spokojena-zelva.cz/nabidka-zelvat/  a použijte uvedený kontakt.

—————

Přecijen se něco děje. Že by nový rod?

28.06.2017 10:59

V uplynulých dnech jsem zainkubovala další dvě klapavčí snůšky. Jednu Sindinu o 2 vejcích a druhou Livinu o 3 vejcích. Otcem obou snůšek je Robie. Na jaře se Simon se svou zákonitou samicí Livií pářit nechtěl, tak jsem ji předhodila Robiemu a ten zájem měl. A Livie taky. Takže nám vznikl nový pár a pokud se narodí z tohoto spojení mláďata, budou nepříbuzná Sabininu rodu - tzn. mláďatům začínajícím na "S". S těmito mláďaty tedy budou moci v budoucnu vytvořit i chovný pár. Což bude poprvé v historii mého chovu (doteď byla všechna mláďata příbuzná nejméně ve vztahu teta-neteř/ bratranec-sestřenice apd.) Tak uvidíme, zda letos vzejde nový rod klapavčích mláďat :-)

V současnosti tedy očekávám 7 klapavčat, která se mají líhnout během září.

A k tomu ještě prosvícení Kyřiné snůšky odhalilo tři vyvíjející se embrya želvátek řeckých. Ta by měla spatřit světlo světa dříve - okolo půlky srpna.

—————

Mláďata 2017 - budou?

16.06.2017 10:22

No, snad budou, ale moc jich nebude. Děvčata se po letech usilovného množení rozhodla odpočívat. Jedinou snůšku, kterou jsem letos na jaře našla, jsem včera zlikvidovala, neboť nebyla oplozená. Ale včera jsem zainkubovala druhou - tentokrát Sabininu. A ačkoli je úplně čerstvá, vykazuje znaky oplozenosti (bodeť by ne - Sabina se Samem holdují páření několikrát do týdne :-)) Takže tato dvě mláďata čekám začátkem září. Ale zda budou na podzim ještě další, nemohu nyní slíbit. Snad se ještě nějaká snůška objeví... kladiště kontroluju zhruba obden.

—————