Mláďata z roku 2012

Rok 2012 začal nešťastně. Vajíček bylo hodně a mláďata se v inkubátoru vyvíjela, ale někde byl problém. Nemoc, nebo vývojová vada zapřičinily, že mláďata hynula těsně před nebo v momentě klubání. Deset mrtvých mláďat jsem postupně nalézala buď zcela vyvinutá a bez viditelných vad ve vejcích nebo v poloze napůl venku z vajec. Byla jsem zoufalá. Nechala jsem na VFU v Brně vyšetřit jak vejce s plodem, tak rodiče, ale na nic se nepřišlo.

První mláďata, která se vyklubala živá, byl Samara a Siren - a oba měli stejnou anatomickou vadu zadních končetin. Přitom mláďata uhynulá před nimi měla nohy rovné a nevyklubala se. Záhada. Po Samarovi a Sirenovi jsem málem oddělila alfa pár, protože než přivádět na svět postižené želvy, bylo by lepší nemnožit vůbec.

Ale než jsem se k tomu kroku odhodlala (člověk dlouho doufá v naději), Sabi měla další snůšku a z té se pak zaplaťbůh vyklubala zdravá mláďata. Zázrak byl ještě umocněn faktem, že první z těchto vajec Sabina dost vážně poškodila (což se stalo tehdy poprvé a zatím naposled). Vejce bylo inkubováno zvlášť od ostatních a zalepeno dle možností textilní náplastí. Vyhlídky na úspěch byly mizivé, ale vejce se navzdory svým mizivým nadějím nekazilo a nakonec tuto poškozenou kolébku života opustilo zcela zdravé krásné mládě (Sabiana).

Další mláďata po Sabianě, zaplaťbůh, byla také krásná a zdravá a tak se žádný drastický krok nakonec neodehrál a jejich karty tudíž teď můžete najít v nabídce vpravo.

Mláďat odchovaných v tomto roce tedy nakonec bylo 8 a všechna (včetně těch dvou postižených) našla nový domov u dobrých lidí.